X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Wulkan Coropuna. Tam składano ofiary z ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 19:10
Peruwiański wulkan Coropuna wznoszący się na ponad 6 tysięcy metrów to jeden ze świętych szczytów czczonych w czasach imperium inkaskiego. W sierpniu na zboczach tego masywu dr Maciej Sobczyk z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego odkrył ceremonialny kompleks składający się z 5 placów i 20 budynków. Miejsce to było zapewne ostatnim przystankiem w drodze na szczyt, gdzie prawdopodobnie składano ludzkie ofiary.
Audio
  • Polscy archeolodzy badają miejsca kultu na zboczach gór w Peru (Eureka/Jedynka)
Tambo Coropuna - widok ogólny
Tambo Coropuna - widok ogólnyFoto: Maciej Sobczyk

O inkaskim rytuale "capacocha" pisali już hiszpańscy kronikarze, ale dopiero w połowie XX wieku relacje te zostały potwierdzone dzięki odkryciu pierwszych dziecięcych mumii. Przez następne lata na szczytach wielu andyjskich gór znajdowano kolejne młodociane ofiary. Czy Coropuna także skrywa swoje mroczne tajemnice?


Tambo Coropuna - budynki skupione wokół małego placu tzw. kancha Tambo Coropuna - budynki skupione wokół małego placu tzw. kancha

- Wokół Coropuny mamy kilka podobnych stanowisk ceremonialne i one są zazwyczaj powyżej tych poziomów, gdzie mieszkają ludzie - mówi dr Maciej Sobczyk. Wyjaśnia do czego Indianom służyły place, a do czego budynki. Niestety nie zachował się kalendarz tych ceremonii, więc nie wiadomo kiedy były wykorzystywane. Naukowiec zastrzega, że miejsc tych nie można nazwać odkryciami, gdyż miejsca te regularnie są odwiedzane przez miejscowych, którzy doskonale wiedzieli, że są na zboczach pewne budowle.


Tambo Coropuna - jeden z placów Tambo Coropuna - jeden z placów

Co najbardziej przeszkadzało archeologom? Ile jest gór, na których znajdowano ofiary z dzieci, składane bogom? Jak traktowano dzieci przeznaczone na ofiary? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Maciej Sobczyk (archeolog, Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW)

Godzina emisji: 19.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inkaski rytuał składania dzieci w ofierze bogom gór

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 19:48
Rytuał ten nazywa się "Capacocha”. Często taka ofiarę składano bogom przed położeniem np. wodociągu, albo przed postawieniem światyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicze Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 19:11
Polscy specjaliści z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW od trzech lat realizują projekt badawczy w Parku Narodowym Machu Picchu. W audycji opowiadają co już odkryli, a czego jeszcze chcą się dowiedzieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kipu" - pismo węzełkowe Inków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:30
"Kipu" do dziś stanowi zagadkę. W muzeach i kolekcjach prywatnych zachowało się 853 sztuk tego osobliwego zapisu danych.
rozwiń zwiń