X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rak piersi. Jak możemy skutecznie zapobiegać chorobie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 20:07
Rak piersi, aby osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Przy systematycznej kontroli, polegającej na: badaniu palpacyjnym przez onkologa, samobadaniu piersi, a także dzięki regularnemu wykonywaniu USG i mammografii możliwe jest wykrycie guzka na etapie, gdy jest mały i łatwiejszy do wyleczenia.
Audio
  • Rak piersi. Czy ilość pacjentek przybywa? (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Aleks333/Shutterstock

Czy liczba pacjentek z nowotworem piersi przybywa? O tym mówiła w audycji "Eureka" Katarzyna Pogoda, onkolog. - Każdego roku niestety mamy coraz więcej zachorowań na raka piersi w Polsce. Ostatnie statystyki mówią, że ok. 19 tysięcy Polek zachorowało w 2016 roku właśnie na raka piersi. Jest to najczęstszy nowotwór, który dotyka Polki - informuje. 

Każdą zmianę w wyglądzie piersi trzeba pokazać lekarzowi. Nie musi być to zmiana nowotworowa, ale lepiej to sprawdzić. 80 procent zmian w piersiach to niegroźne torbiele, gruczolakowłókniaki lub brodawczaki, które nie wymagają leczenia farmakologicznego czy operacyjnego. Bardzo wczesny rak (I i II stopień choroby) jest uleczalny w 90 procentach przypadków. Oznacza to, że cztery z pięciu chorych kobiet można uratować. To właśnie dlatego tak ważne jest samobadanie oraz regularne badania kontrolne. Bardzo ważny jest też czas od wykrycia zmiany i rozpoczęcia leczenia, co wyraźnie  zwiększa szanse na powodzenie terapii. - Samobadanie jest istotne w wykrywaniu raka piersi. (...) Ważne jest, żeby oglądać swoje piersi, ale również je badać. Powinnyśmy to robić tak mniej więcej raz w miesiącu o stałej porze - mówi gość audycji. 

Jak badać piersi? 

Wystarczy regularnie wykonywać badanie piersi, by w porę wykryć niebezpieczne zmiany. - Ważne jest, żeby porównywać symetrie piersi - jednej do drugiej i sprawdzać czy coś się zmieniło w budowie, czy nie występują jakieś zgrubienia. To są rzeczy, które możemy robić podczas zwykłych czynności higienicznych - zaznacza lek. Katarzyna Pogoda. 

Czy kobiety dosyć chętnie korzystają z badań profilaktycznych?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: lek. Katarzyna Pogoda (onkolog) 

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 19.10

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak