X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Włos prawdę powie o naszej kondycji zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 21:40
Czy włos może być papierkiem lakmusowym sprawdzającym stan naszego zdrowia? Jakie badania nauka prowadzi z użyciem włosów? Czy dobry fryzjer możemy być… strażnikiem naszego zdrowia? O tym w "Eurece".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/legdrubma

- Włos jest w stanie wskazać, gdzie należy szukać problemu - mówi Anna Mackojć (Instytut Trychologii, biotechnolog, trycholog, adiunkt w Word Trichology Society USA).

Fryzjer może pomóc

Zdaniem eksperta dobry fryzjer może być strażnikiem naszego zdrowia. - To jest taki nasz pierwszy kontakt. Fryzjer dotyka włosów, obcina je, myje głowę, więc widzi ilość włosów, która była i jest na głowie, która wypadła podczas mycia, jak również te włosy zachowywały się podczas suszenia… Jest to pierwszy aspekt, który już analizuje, że należy coś z tymi słowami zrobić - słyszymy.

Nowoczesne badania

Chory włos to informacja, że cierpimy na niedobory mikro i makroelementów czy o źle funkcjonującej np. tarczycy. Stąd też, tak ważna jest analiza laboratoryjna włosa, która często przyspiesza postawienie właściwej diagnozy. Dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem włosów oraz skóry głowy jest trychologia.

- Na przestrzeni ostatnich prawie 10 lat, badania włosa poszły bardzo mocno do przodu. Mamy różne powiększenia w trychoskopach, mamy soczewki i światła - twierdzi Anna Mackojć.

Dlaczego włosy wypadają? - Jest to wymiana włosów. Na miejsce jednego włosa, wyrasta następny. Liczbę włosów mamy już zaprogramowaną w życiu płodowym - dodaje.

Przeszczep włosów

Naszym gościem był również dr Grzegorz Turowski (chirurg, pionier transplantacji włosów przy użyciu robota), który opowiedział nam o przeszczepach włosów.

- Przeszczepy włosów mogą być wykonywane tylko z tego samego osobnika. Włosy można przeszczepiać z różnych części ciała. Miałem pacjentów, którzy chcieli przenieść włosy z głowy na klatkę piersiową czy na nogi albo brzuch - wskazuje dr Grzegorz Turowski.

Ile czasu rośnie włos? Jak wygląda zabieg przeszczepiania włosów? Jakie sygnały powinny być dla nas alarmem? Co wpływa pozytywnie na nasze włosy? Dlaczego nasze włosy rosną?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Anna Mackojć (Instytut Trychologii, biotechnolog, trycholog, adiunkt w Word Trichology Society USA), dr Grzegorz Turowski (chirurg, pionier transplantacji włosów przy użyciu robota)

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alzheimer zaczyna się w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:08
W audycji opowiadamy o badaniach, na których podstawie naukowcy doszli do wniosku, że negatywna dla zdrowia bakteria, rozwijająca się w środowisku beztlenowym, czyli poddziąsłowo, prowadzi nie tylko do utraty zębów. Od niej rozpoczyna się choroba Alzheimera oraz wiele innych chorób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bioimplanty dla medycyny i weterynarii

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 19:07
Już ponad 25 razy pomogli ciężko chorym. A kto i jakiej pomocy udzielił? To naukowcy, inżynierowie oraz studenci z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. A co robią? Przygotowują elementy, bioimplanty pomagające podczas bardzo trudnych operacji. Te otrzymane elementy "części zamienne" ludzkiego i zwierzęcego organizmu pokazują ogromne możliwości inżynierii materiałowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotyka w urologii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 20:25
Tydzień Urologii (23-29.09) to akcja edukacyjna, zainicjowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie chorób układu moczowo-płciowego. Do akcji od wielu lat włączają się kliniki, szpitale i przychodnie urologiczne oferując bezpłatne konsultacje urologiczne, organizując wydarzenia naukowe, sportowe i kulturalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr A. Ciałkowska-Rysz o medycynie paliatywnej: jesteśmy w światowej czołówce

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 07:25
- W Polsce medycyna paliatywna ma się zupełnie nieźle. Mamy wiele jednostek opieki domowej i pod tym względem jesteśmy w czołówce lub nawet na pierwszym miejscu na świecie - powiedziała w "Sygnałach Dnia" dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.
rozwiń zwiń