X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Słowa nieulotne - pismo w kulturach świata"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 19:10
To wyjątkowa ekspozycja, która w przystępny sposób pokazuje historię jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości - pisma. Wystawa zorganizowana w Muzeum Azji i Pacyfiku (przy współpracy UW i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych) jest podróżą przez kontynenty i alfabety.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: AlexanderPaukner/pixabay

Na niewielkiej przestrzeni zaprezentowano różne systemy pisma, narzędzia piśmiennicze oraz materiały pisarskie.

Na ekspozycji znalazły się przykłady najważniejszych pism starożytnych oraz większość współcześnie funkcjonujących form zapisu. Ilustracją jest bogata kolekcja manuskryptów i ksylografii, w tym unikatowe manuskrypty w piśmie mongolskim, pismach indyjskich i pismach Azji Południowo-Wschodniej.  

- Chcieliśmy na wystawie pokazać jak najwięcej aspektów pisma, czyli nie tylko wyjść od tych najstarszych do tych, które funkcjonują obecnie, ale także pokazać, jak różne są pisma na świecie, a także to,  że pismo nie zawsze musi zapisywać język, co jest pewnym zaskoczeniem - mówi Dominika Kossowska-Janik, kurator wystawy.

A dr Katarzyna Mikulska zwraca uwagę, że chińskie znaki znajdowano na tzw. kościach wróżebnych, czyli częściach skorupy żółwi, albo łopatkami wołu. - Na takich kościach wróżebnych zapisywano pytanie zadawane bogom w taki sposób, ze taka kość przykładano do ognia, a kość pękała i odczytywano to jako znak i odpowiedź na zadane pytanie - wyjaśnia naukowiec.

Kto wynalazł pismo i kiedy? Dzięki czemu pismo z tych czasów zachowało się do współczesności? Które pismo jest najdłużej używanym, bo aż do czasów nam współczesnych? Jak wyglądało pismo w różnych częściach świata? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gości: Dominika Kossowska-Janik (kurator wystawy), dr Katarzyna Mikulska (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW)

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kipu" - pismo węzełkowe Inków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:30
"Kipu" do dziś stanowi zagadkę. W muzeach i kolekcjach prywatnych zachowało się 853 sztuk tego osobliwego zapisu danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To nie w Europie narodziła się sztuka malowania na ścianach jaskiń

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 20:30
W jaskini na Borneo odnaleziono prehistoryczne malowidło byka, które powstało ponad 40 tys. lat temu. To datowanie burzy dotychczasowy pogląd, jakoby to Europa była kolebką sztuki naskalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsze egipskie papirusy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 21:35
Najstarsze znane dotąd egipskie papirusy pochodzą z czasów panowania faraona Cheopsa, tj. z 26. stulecia p.n.e. Ich odkrywcą jest francuski badacz - prof. Pierre Tallet z paryskiej Sorbony. Kilka lat temu natrafił on na pozostałości instalacji portowych nad Morzem Czerwonym i na 30 skalnych korytarzy, które pełniły role magazynów. W tych to właśnie podziemnych galeriach odnaleziono setki fragmentów papirusów.
rozwiń zwiń