X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jurajskie smoki z Krzyżanowic

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 21:58
Dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi PAN odkrył we wsi Krzyżanowice niedaleko Iłży największe drapieżniki, które kiedykolwiek żyły na terenie Polski. Szczątki zostały odnalezione w doskonale zachowanych skamieniałościach wielkich gadów morskich z ery dinozaurów sprzed 152 milionów lat.
Audio
Dr Daniel Tyborowski
Dr Daniel TyborowskiFoto: Dr Daniel Tyborowski / archiwum prywatne

- Pod koniec okresu jurajskiego obszar Iłży, jak i północnego-wschodniego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich, to było płytkie morze. Taka rozległa płycizna jak na przykład Bahamy czy Karaiby - opowiada dr Daniel Tyborowski.

W tamtym czasie po lądach chodziły dinozaury, po niebie latały pterozaury, a w morzach żyła cała masa gadów, które jednak nie były spokrewnione z dinozaurami.

Tak wyglądały pliozaury z Krzyżanowic Tak wyglądały drapieżniki z Krzyżanowic

- W Krzyżanowicach żyły np. morskie żółwie, przodkowie krokodyli, plezjozaury, czyli gady o niesłychanie długiej szyi oraz wielkie superdrapieżniki pliozaury - dodaje gość Jedynki.

Pliozaury były największymi drapieżnikami, które żyły na terenie naszego kraju. Miały one potężne głowy, w tym lwią część czaszki stanowiły potężne, długie szczęki, w których tkwiły zakrzywione, ostre zęby. Pliozaury miały również płetwy.

- Uścisk szczęki pliozaura był potężny. Jak coś złapał w szczęki, to jeśli sam nie chciał tego wypuścić, to żadna siła na niebie i ziemi nie mogła sprawić, że to coś wyrwało się z jego paszczy - mówi dr Daniel Tyborowski.

Wykopaliska w Krzyżanowicach Wykopaliska w Krzyżanowicach

Jak duże były pliozaury? W jaki sposób dokonano znalezisk? Co dzięki badaniom wiemy o drapieżnikach z Krzyżanowic?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Daniel Tyborowski (Muzeum Ziemi PAN)

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 19.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak