X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Prof. Józef Kostrzewski, czyli archeolog szczególnie istotny dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 12:50
Pod koniec października minęła 50. rocznica śmierci wybitnego polskiego archeologa - prof. Józefa Kostrzewskiego. Był on niezwykle zasłużoną postacią dla Poznania i Polski.
Audio
  • Prof. Kostrzewski - jednej z najbardziej cenionych archeologów (Jedynka/ Eureka)
Teren wykopalisk. Widoczni m.in.: profesor Józef Kostrzewski (w środku) oraz student Uniwersytetu Poznańskiego Konrad Jażdżewski (z prawej)
Teren wykopalisk. Widoczni m.in.: profesor Józef Kostrzewski (w środku) oraz student Uniwersytetu Poznańskiego Konrad Jażdżewski (z prawej)Foto: zbiory NAC

Prof. Józef Kostrzewski był jednym ze współzałożycieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1919 r. i dyrektorem Instytutu Archeologii tej placówki. Z ramienia Instytutu kierował pierwszymi pracami wykopaliskowymi w Biskupinie - miejscu, które stało się wizytówką naszej rodzimej archeologii.

- Prof. Kostrzewski jest postacią pomnikową. Po pierwsze dlatego, że dał podstawy nowoczesnej archeologii, na której właściwie opiera się cała współczesna archeologia poznańska czy polska. Po drugie prof. Kostrzewski jest osobą szczególnie istotną dla poznańskiego uniwersytetu, ponieważ jako młody człowiek mający zaledwie 34 lata, budował podstawy życia naukowego i uniwersyteckiego Poznania - mówi Hanna Kóčka-Krenz, dyrektor Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nowoczesne metody archeologiczne

Eksplorację podmokłego, pradziejowego stanowiska z doskonale zachowanymi konstrukcjami drewnianymi w Biskupinie, prowadzono od 1934 r. Już wówczas zastosowano wiele niezwykle nowatorskich - jak na ówczesne czasy - metod - m.in. zdjęcia z balonu, analizy paleobotaniczne i dendrologiczne.

- Archeologia poznańska przodowała w badaniach nad przeszłością, stosując już w okresie międzywojennym najnowocześniejsze dostępne wówczas metody, np. wykorzystanie niwelatora czy nowoczesnej metody przenoszenia tego, co jest w terenie na rysunek archeologiczny. Był tym, który wprowadził archeologię lotniczą do badań, czyli zdjęcia z balonu na uwięzi, które obiegły później cały świat i stały się takim najlepszym sposobem reklamowania wyników badań w Biskupinie - opowiada Hanna Kóčka-Krenz.

Osadnictwo słowiańskie

Prof. Kostrzewski był jednym z twórców teorii autochtonicznej, która zakładała historyczną ciągłość osadnictwa słowiańskiego na terenie Polski od prahistorii. Było to przedmiotem sporu z niemieckimi badaczami, a w czasie II wojny światowej spowodowało, że Kostrzewski musiał ukrywać się przed Gestapo.

Kto założył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu? Jak wyglądał patriotyzm prof. Józefa Kostrzewskiego? Jakim człowiekiem był bohater naszej audycji?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Hanna Kóčka-Krenz (dyrektor Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 01.11.2019

Godzina emisji: 19.05

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukryte skarby opowieścią o przeszłości Polski. Co mówią?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 23:11
- Zdecydowana większość skarbów była chowana ze względów praktycznych, by potem móc tę gotówkę odzyskać. Pozostaje pytanie, dlaczego nie zawsze po nie wracano - zastanawia się archeolog prof. Mateusz Bogacki.
rozwiń zwiń