X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ze stwardnieniem rozsianym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 19:08
Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyna SM wciąż nie jest znana. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje swój układ nerwowy, niszczy mielinę - białkową otoczkę aksonów i tym samym zmniejsza ich zdolność do przekazywania impulsów.
Audio
Stwardnienie rozsiane to skomplikowana choroba neurodegenereacyjna
Stwardnienie rozsiane to skomplikowana choroba neurodegenereacyjnaFoto: Adobe Stock

Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, może istnieć predyspozycja genetyczna do zachorowania na stwardnienie rozsiane. Nie jest ona wysoka. Jeśli w rodzinie odnotowano przypadki choroby, ryzyko zachorowania na SM wynosi zaledwie 3-5 proc. Tak więc stwardnienie rozsiane nie jest typową chorobą genetyczną.

Jakie są objawy SM? - To mogą być bardziej specyficzne objawy, np. ktoś przestaje widzieć na oko czy ma problemy z poruszaniem się. Mogą też być delikatniejsze. Dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy jak najszybciej zdiagnozowali pacjenta, ponieważ SM jest o tyle podstępną chorobą, że jeśli będzie w utajony sposób rozwijać się, to objawy będą kumulowały się i będzie ich coraz więcej - mówi Malina Wieczorek (prezes Fundacji "SM - Walcz o siebie").

SM nie tylko 20- i 40-latków

Stwardnienie rozsiane diagnozowane jest zazwyczaj u osób między 20. a 40. rokiem życia. Jest to moment, gdy większość ludzi dokonuje życiowych wyborów, odnajduje pasje i stara się realizować marzenia, układa swoją ścieżkę kariery, usamodzielnia się, czy planuje założenie rodziny.

- Jak większość chorób autoagresji, SM atakuje w typowym wieku między 20. a 40. rokiem życia, chociaż może występować też u dzieci i po 40. roku życia. Coraz częściej rozpoznajemy tę chorobę, więc to nie jest tak, że jest ograniczona tylko do ludzi młodych - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska (neurolog z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).

U każdego SM przebiega inaczej, w zależności od rodzaju objawów. Obecnie wyróżnia się cztery typy stwardnienia rozsianego. W przypadku wszystkich typów choroby trudno przewidzieć, jaki będzie jej przebieg. SM jest schorzeniem nieprzewidywalnym, z którym trzeba nauczyć się żyć, będąc gotowym na niespodziewane zmiany.

Lepszy dostęp do leków

- Najstarsze leki, którymi dysponujemy, mają 20 lat, ale nie były wdrożone od razu w Polsce. Jeszcze 10 lat temu leczenie trwało tylko 3 lata. Mimo że leczenie było skuteczne, było przerywane po 3 latach i efekt terapeutyczny został zagubiony. Nie wszyscy pacjenci byli w stanie opłacać leki samodzielnie, mimo licznych zbiórek na ten cel. W związku z tym większość pacjentów, którzy mają dziś powyżej 40. czy 50. roku życia, nie miało szansy na leczenie. Gdy porównamy jak SM przebiegało u nich i jak przebiega teraz u osób, które mają dostęp do leczenia to widać pozytywną zmianę - ocenia Dominika Czarnota-Szałkowska (członek Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego).

Ile osób w Polsce choruje na SM? W jaki sposób można zachorować na SM? Jak żyć ze stwardnieniem?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski 

Gośćcie: Malina Wieczorek (prezes Fundacji "SM - Walcz o siebie"), dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska (neurolog z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Dominika Czarnota-Szałkowska (członek Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego)

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane - czas ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 20:00
Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych, w której układ odpornościowy atakuje i niszczy osłonki mielinowe nerwów w mózgu i w rdzeniu kręgowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie ze stwardnieniem rozsianym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 19:34
Światowy Dzień SM (stwardnienia rozsianego) przypada na 30 maja. Główne objawy tej choroby to: zaburzenia: czucia, równowagi, może pojawić się upośledzenie chodu i konieczność spędzenia reszty życia na wózku inwalidzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekret stwardnienia rozsianego może tkwić w jelitach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 08:26
Stwardnienie rozsiane… kiedyś te dwa słowa brzmiały jak bezlitosny wyrok. Dziś, dzięki postępom nauki, jesteśmy w stanie jeszcze nie leczyć, ale w dużym stopniu spowalniać postępy tej choroby. A perspektywa, dzięki najnowszym badaniom, może być jeszcze lepsza.
rozwiń zwiń