X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Emisariusz Niepodległej - Michał Sokolnicki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 19:10
Działacz niepodległościowy, historyk i dyplomata, współpracownik Józefa Piłsudskiego w swoich wspomnieniach opisuje drogę, którą przeszło jego pokolenie i on sam od przełomu wieku do odzyskania niepodległości. 
Audio
  • Michał Sokolnicki - emisariusz Niepodległej (Eureka/Jedynka)
Od lewej: Julian Stachiewicz, Tadeusz Kasprzycki, Józef Piłsudski, Michał Sokolnicki (stoi), Walery Sławek, Bolesław Wieniawa-Długoszowski (Warszawa, grudzień 1916)
Od lewej: Julian Stachiewicz, Tadeusz Kasprzycki, Józef Piłsudski, Michał Sokolnicki (stoi), Walery Sławek, Bolesław Wieniawa-Długoszowski (Warszawa, grudzień 1916)Foto: nieznany - Wacław Lipiński, Eugeniusz Quirini: Album Legjonów Polskich. Wydawca: Główna Księgarnia Wojskowa, Warszawa 1933; s. 347. Narodowe Archiwum Cyfrowe (Sygnatura: 22-207)

W książce " Sokolnicki, emisariusz Niepodległej. Wspomnienia z lat 1986-1919". Pojawiają się tu: antycarska konspiracja, PPS, Związek Strzelecki, I wojna światowa, Legiony, tajne misje w służbie odradzającej się Polski. Autor kreśli wyrazisty obraz formacji, dla której istniał tylko jeden cel - Niepodległa i przewodnik do niej - Piłsudski.

Dr Agnieszka Dębska zwraca uwagę, że Michał Sokolnicki był człowiekiem bardzo wrażliwym i bardzo spostrzegawczym, a swe obserwacje zawarł w książce, zwłaszcza, że dużo podróżował, czy to studiując, czy wypełniając misje. - Obserwował rzeczywistość, obserwował innych ludzi, obserwował też krajobrazy - podkreśla.

Jan Engelgard przypomina, że Zakopane przed 1918 roku było ważniejszym miejscem niż Kraków. Zbierała się tam śmietanka towarzysko-kulturalna pochodząca z różnych zaborów. I wszyscy chodzili w góry. Np. Michał Sokolnicki z Kazimierzem Sosnkowskim. - Zakopane można nazwać nieformalna stolicą intelektualna Polski - mówi historyk.

Posłuchaj całej audycji, w której przybliżamy postać Michała Sokolnickiego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Agnieszką Dębską (Ośrodek KARTA), Jan Engelgard (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 20.11.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

Polityk, adwokat społecznik - Adolf Suligowski

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 22:00
Był znanym prawnikiem, który budował polskie środowisko prawnicze początku XX wieku. Za działalność patriotyczną, kiedy to odczytał tekst przysięgi sądowej po polsku, a nie rosyjsku, w 1893 roku został skreślony z listy adwokatów. Do zawodu powrócił w wolnej Polsce. Był członkiem Rady Stanu w 1918 roku, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, publikował artykuły i rozprawy naukowe. W 1919 roku w Sejmie Ustawodawczym jako poseł pracował w Komisji Prawniczej i Komisji Konstytucyjnej. Mowa o Adolfie Suligowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Patek - polityk i dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 19:10
W tym roku przypada 75. rocznica śmierci mecenasa Stanisława Patka, wybitnego polskiego prawnika, dyplomaty, ministra spraw zagranicznych w dwudziestoleciu międzywojennym. Do roku 1918 wykonywał zawód adwokata, bronił rewolucjonistów-bojowców z PPS, w efekcie został aresztowany przez władze carskie, był więźniem X Pawilonu Cytadeli warszawskiej, po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcje państwowe, między innymi ambasadora RP w Waszyngtonie i na Kubie.
rozwiń zwiń