X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Studenci polonistyki odkrywają tajemnice Szkoły Rycerskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 19:10
Właśnie ukazał się drugi tom "Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej". Książka jest owocem projektu badawczego prowadzonego przez Wydział Polonistyki UW.
Audio
  • Dokumenty o Szkole Rycerskiej odnalezione w archiwach (Eureka/Jedynka)
Okładka Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej
Okładka "Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej"Foto: Polskie Radio/Aleksandra Biardzka-Jackiewicz

Dokumenty Szkoły Rycerskiej (założonej przed króla Stanisława Augusta i funkcjonującej przez niemal 30 lat - do upadku Insurekcji Kościuszkowskiej) uległy w czasie II wojny światowej w dużym stopniu zniszczeniu i rozproszeniu.

Studenci polonistyki postanowili dotrzeć do resztek tego zbioru i uzupełnić naszą wiedzę na temat funkcjonowania szkoły, życia codziennego kadetów oraz metod edukacji i wychowania.

Absolwentami tej szkoły byli m.in. Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Sowiński.

Kwerendy archiwalne w Polsce i w Europie przyniosły zaskakujące rezultaty. - Takim naszym sztandarowym przykładem jest Ustawa względem ognia dla koszar Korpusu Kadetów - mówi Aleksandra Biardzka-Jackiewicz. To starodruk, a członkowie grupy dotarli tylko do jednego egzemplarza. Z treści ustawy wiadomo, że egzemplarzy było dużo więcej, bo ustawa musiała wisieć na wszystkich drzwiach w koszarach. Wyjaśnia, że był to zbiór przepisów, które należało przestrzegać, aby nie dopuścić do pożaru.

Co jeszcze udało się odkryć w dokumentach? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Agata Wdowik oraz doktoranci Wydziału Polonistyki UW: Agnieszka Baran, Aleksandra Biardzka-Jackiewicz i Tomasz Jackiewicz.

Data emisji: 29.11.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

500 lat wyprawy Magellana

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 20:53
Dokładnie 500 lat temu - 20 września 1519 roku - z atlantyckiego portu Sanlucar wyruszyła wyprawa, która jako pierwsza opłynęła Ziemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie polskich archeologów w Peru

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:10
Przed kilku laty polscy badacze dokonali sensacyjnego odkrycia w Peru. Natrafili na nienaruszony grobowiec prekolumbijskiej kultury Wari (600 - 1000 r. n.e.). W archeologii andyjskiej zdarza się to niezwykle rzadko ze względu na wszechobecne bandy plądrujące stanowiska archeologiczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacyjna powieść o początkach państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 19:10
Gościem audycji "Eureka" był Dariusz Balcerzyk, autor książki "Znak woli i mocy", która zwyciężyła w konkursie literackim "Na osi czasu" na najlepszą powieść historyczną. Opowiada fikcyjną, ale mającą solidne podstawy naukowe historię państwa Bolesława Chrobrego.
rozwiń zwiń