X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Wejrzeć w koreański świat wierzeń, symboliki i zwyczajów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 21:30
Ekspozycja, mająca uczcić trzydziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei, jest odpowiedzią na zorganizowaną w Seulu w 2015 roku wystawę "Sztuka polska: niezłomny duch". W "Eurece" o wystawie "Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio
  • O koreańskiej sztuce w Warszawie (Jedynka/ Eureka)
Wystawa Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei
Wystawa "Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei"Foto: Marzena Hmielewicz/MNW

- Te dwa kraje: nasz oraz Korea, położone były zawsze pomiędzy dwoma olbrzymimi siłami. Mieliśmy Rosję i Niemcy, a Korea sąsiadowała z Chinami i Japonią. Zawsze gdzieś siły, które aspirowały do wielkich mocarstw, próbowały zdominować i podporządkować sobie Półwysep Koreański. Pomimo tego Koreańczycy tak ja Polacy, zawsze walczyli o swoją tożsamość i też dzięki temu wytworzyli unikalną, całkowicie niezależną kulturę - mówi Joanna Bojarska-Cieślik, kuratorka wystawy i historyk sztuki orientalnej.

Eksponaty z Seulu

Na wystawie można zobaczyć zabytki z różnych epok - od czasów prehistorycznych aż po schyłek panowania dynastii Joseon (1392-1897). Wszystkie eksponaty pochodzą z Koreańskiego Muzeum Narodowego w Seulu, najbogatszego zbioru zabytków z tamtego obszaru. 

- Mam nadzieję, że nasza wystawa będzie tym pierwszym krokiem w stronę poznawania niesamowicie długiej historii Korei (…). To jest największa wystawa historii sztuki koreańskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Głównym zamysłem było to, żeby polska publiczność miała możliwość zapoznania się i uświadomienia sobie, jak długą historię ma właśnie Półwysep Koreański - opowiada gość Jedynki.

Korea to nie tylko najnowsze technologie

Buddyjskie rzeźby, malarstwo zwojowe, kunsztowna ceramika i wyszukane tkaniny, a także wyroby z metalu, laki i kamienia pozwalają zwiedzającym doświadczyć bogactwa tradycji artystycznych Korei oraz dalekowschodniego piękna.

Wystawa pokazuje inne oblicze Korei - dotychczas kojarzonej w Polsce z najnowszą technologią i kulturą popularną - jako kraju o sięgającej starożytności tradycji i zachwycającej sztuce.

Do kiedy można obejrzeć wystawę? Czy polska wystawa cieszyła się popularnością wśród Koreańczyków? Na jakim zabytku najbardziej zależało Muzeum Narodowemu?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Joanna Bojarska-Cieślik (kuratorka wystawy i historyk sztuki orientalnej)

Data emisji: 20.12.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Jagiellonka - ostatni król z dynastii Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 05:30
Pewien skandynawski kronikarz nazwał Annę Jagiellonkę "Katarzyną Medycejską Wschodu". To wielka pochwała, jeśli pamięta się o tym, że żona i matka królów Francji przez wiele lat z powodzeniem kierowała polityką swojego kraju. Jaka naprawdę była Anna Jagiellonka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Św. Bernard z Clairvaux - autor reguły zakonnej Templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 20:05
Św. Bernard z Clairvaux to jedna z wybijających się postaci XII-wiecznej Europy. Filozof, uczony, wpływowy teolog powstałego wówczas zakonu Cystersów, a także doradca książąt, biskupów i papieży. Uchodzi za inicjatora II krucjaty oraz za autora reguły zakonnej Templariuszy. To dzięki niemu rozwinął się kult maryjny, a zakon Cystersów zyskał kilkadziesiąt nowych opactw.
rozwiń zwiń