X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Marmury lorda Elgina. Brytyjsko-grecki spór o zabytki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 19:10
Od lat Grecy upominają się o zwrot tzw. marmurów lorda Elgina. Są to fragmenty dekoracji Partenonu, czyli świątyni Ateny z ateńskiego Akropolu, które zostały wywiezione z Grecji na początku XIX w. przez ówczesnego angielskiego ambasadora w Konstantynopolu Thomasa Bruce’a, 7. lorda Elgin.
Audio
marmury lorda Elgina
marmury lorda Elgina Foto: mark higgins/Shutterstock

Niemal połowa partenońskiego fryzu o długości 70 metrów, kilkanaście metop, 17 figur z tympanonów i jedna z kariatyd - to wszystko od 200 lat znajduje się w zbiorach British Museum w Londynie.

Do 1830 roku Grecja była pod okupacją turecką  i jako państwo nie istniała, a Turcja nie ceniła zabytków greckich. Lord Elgin dostał więc zgodę na wywóz marmurów. Od 1801 do 1812 zaczęło się pozyskiwanie dekoracji Partenonu, które w zamierzeniach lorda miały się stać ozdobą jego posiadłości w Wielkiej Brytanii.

- Przez ponad 11 lat rzesze robotników za pomocą kilofów i dynamitu odrywali płaskorzeźby od ścian świątyni - mówi profesor Zbigniew Kobyliński. W sumie wywieziono około 200 skrzyń z marmurami. Jednak koszty prac były tak ogromne, że lord popadł w długi i w 1816 roku zabytki sprzedał brytyjskiemu rządowi, a ten przekazał je do British Museum.

Pierwszym krytykiem postępowania Elgina był lord George Byron. Romantyczny poeta już rok po przywiezieniu na Wyspy zabytków nazwał ich pozyskanie barbarzyństwem.

Niemal tuż po odzyskaniu niepodległości, bo od 1833 roku Grecy próbują odzyskać swe płaskorzeźby. Na razie bez skutku. Kilka lat temu w odzyskaniu tego greckiego dziedzictwa starała się pomóc Amal Clooney - znana prawniczka, prywatnie żona słynnego hollywoodzkiego aktora. Bez powodzenia. British Museum twierdzi, że uratowało zabytki, bo na wolnym powietrzu by zniszczały. Ale to raczej dyskusyjny pogląd.

Czy toczące się obecnie negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogą być przełomem w tej sprawie? Profesor Kobyliński jest pesymistą, jeśli chodzi o powrót greckich zabytków tam, gdzie były pierwotnie umieszczone.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Zbigniew Kobyliński (Instytut Archeologii UKSW w Warszawie, specjalista od ochrony dziedzictwa kulturowego)

Data emisji: 27.03.2020 r. 

Godzina emisji: 19.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojsko, które stało się przykładem dla całego świata

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 00:14
- Hoplici byli w czasie starożytnej Grecji najlepszym wojskiem świata. Dowodem na to jest fakt, że nawet władcy perscy rekrutowali swoich żołnierzy właśnie z tych oddziałów, a ludy zachodnie kopiowały doskonałość falangi - mówi Maciej Marciniak z Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Aten

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 17:51
Ateny to miejsce, które posiada bardzo długą i niesamowita historię. To właśnie w Atenach znajduje się słynny Akropol. Kiedy miasto to zostało stolica Grecji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytna Sparta

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 15:00
Historia tego niezwykłego miasta-państwa rozpoczęła się ponad 2500 lat temu. Społeczeństwo Sparty dzieliło się na trzy grupy: spartiatów, periojków i helotów. Kim oni byli? Jakie powiedzenia pochodzące ze Sparty przetrwały do naszych czasów?
rozwiń zwiń