X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak polscy matematycy załamali tajemnice Enigmy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 19:21
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski wzbogaci się o niezwykle cenny dla polskiej kultury materialnej egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma skonstruowanej przez polski wywiad. Enigma zostanie przekazana MHP przez Instytut Piłsudskiego w Londynie. W kolekcji Muzeum Historii Polski znajduje się egzemplarz niemieckiej Enigmy z początku lat 30. XX.
Am 25. Januar wird in Polen der Tag der Kryptologie begangen. Damit will man an die polnischen Mathematiker erinnern, die bei der Entzifferung der deutschen Verschlsselungsmaschine Enigma eine enorme Rolle gespielt haben.
Am 25. Januar wird in Polen der Tag der Kryptologie begangen. Damit will man an die polnischen Mathematiker erinnern, die bei der Entzifferung der deutschen Verschlüsselungsmaschine Enigma eine enorme Rolle gespielt haben.Foto: Adam Dąbrowski/PR

Pierwsze egzemplarze "polskiej Enigmy" zostały wyprodukowane w naszym kraju na zlecenie Biura Szyfrów II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Polakom, w pierwszej połowie lat 30.XX wieku, udało się złamać szyfr niemieckiej Enigmy. Szczególne sukcesy w tej dziedzinie odnieśli matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.


Posłuchaj
20:16 eureka 21-07-2020 OK.mp3 Tajemnice Enigmy (Eureka/Jedynka)

 

Wyzwanie stanowiło usprawnienie procesu odczytywania przechwyconych niemieckich depesz. W tym celu polski wywiad zlecił opracowanie maszyn liczących.  Najbardziej zaawansowaną z nich była tzw. "polska Enigma", będąca w sposobie działania kopią maszyny niemieckiej. Skonstruowali ją inżynierowie z zakładów AVA w Warszawie na zlecenie wywiadu i w kooperacji z kryptologami.Enigma nabyta do zbiorów MHP to właśnie jeden z egzemplarzy wyprodukowanych po wrześniu 1939 roku. O tym opowiadają historycy z Muzeum. W audycji wykorzystano materiały z Archiwum Polskiego Radia.

 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/Youtube

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Data emisji: 21.07.2020 r. 

Godzina emisji: 19.06

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryptolog. Jak Marian Rejewski złamał kod Enigmy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 05:45
- Liczba kombinacji szyfrowych Enigmy, uwzględniając same tylko połączenia wtyczkowe, wynosiła 100391791500. Uwzględniając tak zwane walce odwracające - 7905875085625. Uwzględniając możliwości wirników szyfrujących około 4 septylionów – pisał Władysław Kozaczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Zygalski - matematyk w służbie wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 05:48
Złamanie szyfru niemieckiej "Enigmy" uznawane jest za jedno z wydarzeń rozstrzygających wynik II wojny światowej. - Gdyby Polacy tego nie zrobili, aliantom może by to się z czasem udało, ale wcześniej ponosiliby katastrofalne straty – mówi Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Nieoceniona rola polskiego wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 05:45
Złamanie szyfru Enigmy, dostarczenie aliantom szczegółów dotyczących cudownych broni Hitlera, działania asów wywiadu, którzy budowali siatki szpiegowskie nie tylko w Europie, ale i poza jej granicami, zdobywali plany fortyfikacji wroga w przebraniu niemieckich generałów i wyprowadzali w pole Hitlera przed inwazją w Normandii. Polski wywiad działał prężnie podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń