X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mojżesz - biblijny przywódca ludu Izraela

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 21:05
Mojżesz to jedna z najważniejszych postaci Starego Testamentu. Obecnie możemy odtworzyć jego życiorys, który zawarty jest w symbolicznych opowieściach ilustrujących ważne wydarzenia w dziejach narodu żydowskiego. Mojżesz wyprowadził lud z Egiptu, przeprowadził przez Morze Czerwone, następnie jako przywódca otrzymał od Boga Tablice Prawa, aby zaprowadzić porządek wśród Izraelitów.
Audio
  • Mojżesz - biblijny przywódca ludu Izraela (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: serato/shutterstock

Shutterstock Boże Ciało adoracja procesja Kościół 1200.jpg
Biblijna manna z nieba. Symbolika Bożego Ciała

Posłuchaj
21:08 2020_12_30 19_06_21_PR1_Eureka.mp3 Mojżesz - biblijny przywódca ludu Izraela (Eureka/Jedynka)

Kiedy żył Mojżesz? 

Głównym źródłem informacji jest przekaz biblijny i według niego musiał on żyć w czasie, kiedy nastąpiło wyjście Izraelitów z Egiptu. - Lata życia Mojżesza, zgodnie z wyliczeniami opartymi na relacjach biblijnych i historycznych, datuje się na XIII wiek przed Chrystusem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia biblistka, prof. Barbara Strzałkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - To jest czas bardzo ważny w Egipcie, czas panowania wielkiego faraona Ramzesa II i zgodnie z narracją biblijną to właśnie on był tym władcą Egiptu, do którego udawał się Mojżesz, by ten wyzwolił jego lud - podkreśla biblistka. 

 

Św. Mateusz piszący ewangelię 1200 Caravaggio.jpg
Kim byli ewangeliści? Czy faktycznie byli apostołami?

Znaczenie imienia 

Imię Mojżesza w języku hebrajskim brzmi "Moshé" i pochodzi od rdzenia, które oznacza "wyciągnąć, wyjmować, wyjąć". Najprawdopodobniej jest nawiązaniem do tego, że został on wyciągnięty z rzeki Nil przez córkę faraona. - Opowiada o tym drugi rozdział Księgi Wyjścia. Zazwyczaj nie znamy szczegółów narodzin wielkich bohaterów wiary, natomiast w tym przypadku szczegóły tego bohatera zostały dopisane - opowiada gość audycji. - Rodzice Mojżesza byli zwyczajni, nie wyróżniali się niczym spośród rodzin Izraelitów przebywających w Egipcie, ale wyłowienie z Nilu (córka faraona wyłowiła go, ratując mu życie) i wychowanie na dworze córki faraona w sposób szczególny naznaczyło jego losy - dodaje prof. Barbara Strzałkowska.

Człowiek prawdziwy 

Mojżesz jest typowym przywódcą. Prowadzi swój lud z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. W tradycji biblijnej jest również przedstawiany jako człowiek prawdziwy - czasem silny, czasem słaby. - Ten obraz Mojżesza w Pięcioksięgu jest bardzo ludzki. Ma on swoje silne i słabe strony i jest wskazany moment, w którym trzeba mu pomóc - wyjaśnia prof. Barbara Strzałkowska. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Barbara Strzałkowska (biblistka, UKSW)

Data emisji: 30.12.2020 r. 

Godzina emisji: 19.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizje betlejemskich narodzin w sztuce

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 11:55
Najstarsze wyobrażenia Bożego Narodzenia odnajdujemy w malarstwie, rzeźbie, miniaturach psałterzy czy na reliefach sztuki sakralnej. W wielu miejscach Polski od Helu po Śląsk możemy podziwiać symbolikę narracji ewangelicznej narodzin Chrystusa w Betlejem, złożenia Dzieciątka do żłobu i pokłonu pasterzy. Sceny Narodzin przedstawiane z wielkim kunsztem ujęcia i motywów do dziś przyciągają uwagę współczesnego odbiorcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukiernia Zalewskich. Jeden z symboli przedwojennego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 14:00
"Cukrowi Mikołaje powozili zaprzęgami, a z ich worów kipiały lawiny smakołyków" - tak we wspomnieniach pisarza Stanisława Lema czytamy o najsłynniejszej lwowskiej cukierni Zalewskich. Świąteczne wystawy figur z czekolady i marcepanu były wydarzeniem towarzyskim, tematem artykułów prasowych, ale przede wszystkim cieszyły oko oraz podniebienie wyszukanym smakiem.
rozwiń zwiń