X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kontrowersje wokół rzekomej zdrady Stanisława Jastera

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 19:08
Stanisław Gustaw Jaster był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wywieziony do obozu KL Auschwitz działał w konspiracyjnym ruchu oporu. Po ucieczce stamtąd brał udział w specjalnych akcjach AK, w tym likwidowaniu zdrajców i konfidentów. W 1943 roku oskarżono go o współpracę z Niemcami. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach po 12 lipca 1943 roku, prawdopodobnie został zabity przez kolegów z konspiracji.
Audio
  • Tajemnice Polskiego Państwa Podziemnego (Eureka/Jedynka)
Stanisław Jaster (1921-1943)
Stanisław Jaster (1921-1943)Foto: domena publiczna/Nieznany - „Stolica”. 12 (2035), 1987-03-22, s 13.
książki wiedza literatura nauka 1200.jpg
"Eureka" w Programie 1

Daria Czarnecka, historyk, wspomina, że sprawa stała się znana w 1968 roku, kiedy Aleksander Kunicki, pseudonim Rayski, uczestnik zamachu na Kutscherę, wydał wspomnienia "Cichy front". Tam pojawia się rozdział zatytułowany "Zdrajca", w którym winą za wpadkę oddziału "Osa"-"Kosa 30" obarcza Stanisława Jastera ps. Hel. Kończy stwierdzeniem, że "Staszek został zabity za zdradę".

Posłuchaj
20:48 2021_01_13 19_08_01_PR1_eureka.mp3 Tajemnice Polskiego Państwa Podziemnego (Eureka/Jedynka)

 


piechowski kazimierz pap 1200x660.jpg
Niezwykła historia brawurowej ucieczki z Auschwitz

Sprawa ta była jednym z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych epizodów w historii Polskiego Państwa Podziemnego. Dyskusje, czy Stanisław Jaster był zdrajcą, trwają do dzisiaj, ponieważ nie ma na to wystarczających dowodów. W całej sprawie nadal więcej jest pytań niż odpowiedzi, choć pojawiają się nowe dokumenty świadczące o niewinności Jastera. Spór wokół tej postaci toczy się w mediach, wśród historyków oraz kolegów "Hela" z konspiracji. 

Zatrzymanie i ucieczka z KL Auschwitz

W roku 1940 w łapance na stołecznym Żoliborzu Stanisław Jaster został zatrzymany i po pobycie na Pawiaku wywieziony do KL Auschwitz. W tej samej łapance zatrzymano Witolda Pileckiego. Rotmistrz w obozie stworzył ruch oporu, do którego przyłączył się również Jaster. Wraz z kolegami uciekł on z niewoli w przebraniu niemieckiego żołnierza. Gość Programu 1 Polskiego Radia dementuje informacje, że Stanisław Jaster wywiózł ze sobą część raportu Pileckiego dla aliantów. - Niczego nie wywoził, bo niczego nie spisywano - żeby nie doprowadzić do wpadki w razie przypadkowego zatrzymania - mówi historyk. Wszystkich danych Jaster nauczył się na pamięć.

Wraz z trzema kolegami uciekł samochodem jednego z komendantów obozu. Później z tego powodu czyniono mu zarzuty. - Twierdzono, że taka ucieczka nie była możliwa i sugerowano, że została sfingowana przez obozowe Gestapo - mówi historyk. Ale potwierdzenia czegoś takiego nie ma ani w dokumentacji obozowej, ani w dokumentach niemieckiej Policji Bezpieczeństwa SIPO.

Tajemnicze zniknięcie

W czerwcu 1943 roku w kościele św. Aleksandra na stołecznym placu Trzech Krzyży odbywał się ślub żołnierza AK. Niemcy otoczyli kościół i aresztowali wszystkich członków konspiracji, których wskazywał konfident. Jasterowi zarzucono, że on był tym konfidentem, ale podawany opis nie pasuje do postaci Jastera. W lipcu 1943 roku "Hel" został aresztowany, ale udało mu się uciec z samochodu. - I od tego czasu słuch po nim zaginął - podkreśla Daria Czarnecka. Dowódcy AK zastrzegają się, że nie zlecano wykonania na nim wyroku śmierci i nieprawdopodobne jest, aby bez ich wiedzy ktoś taki wyrok wykonał. Nikt też nigdy nie przyznał się, że zlikwidował Jastera.

25 września 2019 roku Stanisław Jaster został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co może być uznane za jego symboliczną rehabilitację.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Daria Czarnecka (historyk, socjolog, autorka książki "Największa zagadka Polskiego Państwa Podziemnego. Stanisław Gustaw Jaster - człowiek, który zniknął")

Data emisji: 13.01.2021 r. 

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

190. rocznica wybuchu powstania listopadowego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 19:07
Powstanie listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku i było drugim po powstaniu kościuszkowskim zrywem niepodległościowym, który zakończył się klęską militarną. Jego konsekwencją była również Wielka Emigracja i ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100-lecie utworzenia Wolnego Miasta Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 19:07
Wolne Miasto Gdańsk powstało w 1920 roku na mocy postanowień traktatu wersalskiego zawartego rok wcześniej, jako kompromisowe rozwiązanie między niemieckim charakterem miasta, a koniecznością udostępnienia odrodzonej Polsce portu morskiego. W okresie międzywojennym było źródłem nieustających napięć w stosunkach między Warszawą a Berlinem.
rozwiń zwiń