X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cukrzyca typu 1. "Ta choroba dotyka kraje wysoko cywilizowane"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 21:15
Cukrzyca insulinozależna, a właściwie cukrzyca typu 1, to choroba przewlekła, którą najczęściej diagnozuje się u dzieci oraz młodzieży między 10. a 14. rokiem życia. - W ciągu ostatnich 25 lat aż czterokrotnie wzrosła zapadalność na tę chorobę w Polsce - mówi prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Uniwersytetu Gdańskiego. 
Audio
  • Pacjent, u którego rozpoznano cukrzycę typu 1, powinien być leczony w ośrodku diabetologicznym (Jedynka/Eureka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/adriaticfoto

shutterstock_lekarz 1200.jpg
Wyzwania zdrowotne w 2021 roku w dobie pandemii

Posłuchaj
20:42 2021_01_21 _19_07_24_PR1_Eureka.mp3 Pacjent, u którego rozpoznano cukrzycę typu 1, powinien być leczony w ośrodku diabetologicznym (Jedynka/Eureka)

- Ta choroba dotyka kraje wysoko cywilizowane, a więc te, gdzie mamy bardzo dużo żywności przetworzonej (…). Mówi się też o czynnikach infekcyjnych (…) i w pewien sposób wpływają (na jej występowanie - red.) również czynniki dietetyczne. Już dzisiaj wiadomo, że wysoko przetworzona żywność z dużą ilością węglowodanów prostych, mówiąc potocznie "bombarduje" komórki beta trzustki - twierdzi prof. Małgorzata Myśliwiec.

Ekspert Jedynki dodaje, że jednym z czynników występowania cukrzycy typu 1 jest także niedobór witaminy D3.

Jakie są objawy?

- Rodziców, a także lekarzy pierwszego kontaktu powinniśmy uczulić na pierwsze, sztandarowe objawy kliniczne. Mam na myśli zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu i chudnięcie - tłumaczy prof. Małgorzata Myśliwiec.

Warto również sprawdzić, czy nie pojawiły się: grzybica narządów płciowych, bóle brzucha, nudności, wymioty, zapalenie przewodu pokarmowego lub zaburzenia oddychania. - Jeśli pacjent przedstawi te objawy telefonicznie albo osobiście, należy zawsze pomyśleć o cukrzycy - słyszymy.

Pacjent, u którego rozpoznano cukrzycę typu 1, powinien być leczony w ośrodku diabetologicznym, który posiada odpowiedni sprzęt oraz przygotowany do tego zespół medyczny. - Dzieci są w tej dobrej sytuacji, że mają dostęp do nowoczesnych technologii. Zależy nam, żeby dla pacjenta z cukrzycą, a szczególnie dla dzieci, czas spędzony w normoglikemii wynosił powyżej 70 proc. Jest to prewencja przewlekłych powikłań cukrzycy - dodaje prof. Małgorzata Myśliwiec.

Nowe systemy i urządzenia

W tym tygodniu został przedstawiony raport medyczny pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego: "Systemy Ciągłego Monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym u pacjentów z cukrzycą typu 1", który pokazuje nowy wymiar leczenia cukrzycy, m.in. monitoring jako innowacyjne narzędzie w opiece diabetologicznej oraz możliwości poprawy wyrównania metabolicznego pacjenta.

- Coraz częściej pacjenci używają systemów i urządzeń, które pozwalają im na stały wgląd w swoje stężenie glukozy we krwi bez konieczności nakłuwania palca albo pobierania krwi do glukometru bądź też ta konieczność jest zminimalizowana do 2-4 oznaczeń w ciągu doby. Do tej pory chorzy opierali leczenie na tym, co wymagało czasami nawet 10 pomiarów i było bardzo kłopotliwe. Teraz chorzy korzystają z sensorów glikemii i systemów ciągłego monitorowania glikemii. Dzięki temu mogą widzieć w czasie rzeczywistym zmieniające się stężenie glukozy we krwi - wyjaśnia prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdaniem gościa Jedynki pozwala to dobrze dobrać dawki leków, w tym przede wszystkim insuliny oraz modyfikować sposób żywienia. - Pozwala także w bezpieczny sposób wykonywać jakąkolwiek aktywność fizyczną, włącznie ze sportową. Jest to pierwszy tak duży krok w kierunku rozwoju tzw. technologicznej, sztucznej trzustki - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Małgorzata Myśliwiec (kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Uniwersytetu Gdańskiego), prof. Leszek Czupryniak (kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 21.01.2021 

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Niedostatecznie leczona może doprowadzić do groźnych powikłań". Alicja Szewczyk o cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 10:00
- Cukrzyca to schorzenie, które wymaga od pacjenta nie tylko regularnych konsultacji z zespołem terapeutycznym, lecz także prowadzenia systematycznej samokontroli. Pacjenci powinni nauczyć się kontrolować na co dzień poziom glikemii. Wymaga ona starannej kontroli i dokładnego monitorowania, gdyż niedostatecznie "zaopiekowana", może szybko doprowadzić do powikłań groźnych dla zdrowia, a nawet do utraty życia - powiedziała Alicja Szewczyk (Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś Światowy Dzień Cukrzycy. "Ważna rola edukacji diabetologicznej w dobie pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 05:15
Pod hasłem "Pielęgniarki diabetologiczne Twoim wsparciem w leczeniu cukrzycy" obchodzony jest tegoroczny Światowy Dzień Cukrzycy. Święto zostało ustanowione w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania zdrowotne w 2021 roku w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 19:08
Określenie priorytetów w ochronie zdrowia będzie przedmiotem konferencji naukowej i debat ekspertów online. Miniony rok zdominowała choroba COVID-19 i związane z pandemią problemy medyczne. 
rozwiń zwiń