more_horiz

Szlak historyczny bitwy o Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 19:30
Ścieżka bohaterów licząca 12 km prowadzi z centrum miasta Cassino pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego i klasztoru. Drogę oznakowano dwunastoma tablicami, ustawionymi w symbolicznych miejscach związanych z walką Polaków w maju 1944 roku.
Otwarta w Cassino ścieżka edukacyjna wiedzie szlakiem bojowym żołnierzy II Korpusu z miasta na wzgórze
Otwarta w Cassino ścieżka edukacyjna wiedzie szlakiem bojowym żołnierzy II Korpusu z miasta na wzgórzeFoto: CO MON/st. szer. Wojciech Król

Na tablicach umieszczono krótkie informacje po polsku, włosku i angielsku, a także zdjęcia i mapy sytuacyjne.

Ścieżka szlakiem walk 3 Dywizji Strzelców Karpackich

Pierwsza tablica umiejscowiona w centrum miasta Cassino oddaje hołd cywilnym ofiarom walk i poświęcona jest hekatombie miasta. Kolejne tablice stoją przy korycie rzeki Rapido, której forsowanie pochłonęło życie wielu alianckich żołnierzy, w miejscu wyjściowych alianckich pozycji do ataku na wzgórze 593 oraz przy moście wyznaczającym linię graniczną między dwiema polskimi dywizjami.

Maciej Podczaski, organizator projektu, przypomina, że z jednej strony nacierała 5 Kresowa Dywizja Piechoty, z zadaniem opanowania Wzgórza 575 i Wzgórza Sant’Angelo, a z drugiej 3 Dywizja Strzelców Karpackich, której głównym celem było zdobycie Wzgórza 593. Właśnie drodze bojowej tej jednostki dotyczy inicjatywa Wojskowego Instytutu Wydawniczego (WIW). - Szczególnie udział tej formacji ma wyjątkowe znaczenie dla batalii o Monte Cassino - mówi.

18 maja każdego roku organizowane są obchody rocznicy bitwy. WIW uczestniczył w 75 rocznicy bitwy i to wtedy zrealizowano projekt jednodniówki w trzech językach: włoskim, polskim i angielskim. Instytut wydal też magazyn "Polska Zbrojna, Historia" poświęcony generałowi Władysławowi Andersowi.

Szlak powstał z potrzeby pokazania miejsca, gdzie ginęli polscy żołnierze

Gość Programu 1 Polskiego Radia wspomina, że kiedy jeszcze nie było szlaku, delegacja wspinała się po ścieżce na Monte Cassino, żeby zorientować się, którędy polscy żołnierze wchodzili, aby zdobyć wzgórze. Uznano wówczas, że jest potrzeba pokazania miejsca, gdzie ginęli polscy wojskowi. - Zależało nam, aby związać odwiedzających w sposób emocjonalny z miejscem, gdzie polski żołnierz ginął - mówi. Pojawiła się koncepcja, aby na Monte Cassino utworzony został oznaczony szlak z krótkimi informacjami, dotyczącymi wydarzeń w roku 1944.


Posłuchaj
23:23 2021_12_15 19_30_35_PR1_Eureka.mp3 Szlak historyczny bitwy o Monte Cassino (Eureka/Jedynka)

 

Organizatorzy chcieli stworzyć coś, co będzie budowało tożsamość Polaków, którzy będą tamtędy przechodzili, zaś nie-Polaków informowało o rzeczach, które się tam wydarzyły. Jest też inicjatywa postawienia w centrum miasta Cassino pomnika, upamiętniającego gen. Władysława Andersa i 1057 osób pochowanych na wzgórzu. Idea powstania takiego pomnika powstała w środowisku włoskim. - Naszym zamierzeniem jest to, aby w 80. rocznicę bitwy memoriał już stał - mówi Maciej Podczaski. Wskazuje, że środki na postawienie pomnika cały czas są zbierane, a głównym organizatorem jest Bogusław Mamiński i stowarzyszenie Sporting Międzyzdroje, którzy organizują Bieg na Monte Cassino.

Polska Fundacja Narodowa/Youtube

Inne inicjatywy zmierzające do popularyzacji wiedzy o bitwie

Wojskowy Instytut Wydawniczy podejmuje różne inicjatywy, aby popularyzować wiedzę o bitwie. Jedną z nich jest spacer online realizowany metodą street view, kiedy ktoś, siedząc przed komputerem, będzie mógł przejść cały szlak bitwy. - Zdajemy sobie sprawę, że oprócz drukowanych publikacji ważny jest też przekaz multimedialny, stąd inicjatywa wirtualnego spaceru - wskazuje. Jest też projekt stworzenia aplikacji w trzech językach, aby osoba idąca szlakiem bitwy dostała na telefon komórkowy szczegółowe informacje wraz z przemieszczaniem się po ścieżce.

Patronat nad projektem sprawuje Polskie Radio.

Czytaj także:

W audycji także o unikatowych kieratach w Wieliczce

Niespotykana w skali światowej kolekcja skarbów górniczej techniki znajduje się w podziemnych komorach kopalni soli. Zachowały się modele saski i węgierski, które mogły jednorazowo udźwignąć dwie tony ładunku, a także późniejszy XVII-wieczny kierat polski. Urządzenia, przed wiekami poruszane przez konie, zostały w II połowie XIX stulecia zastąpione przez maszyny parowe, potem elektryczne.

Gość: kustosz Marek Skubisz, kierownik Działu Historii i Kultury Materialnej Górnictwa, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: Maciej Podczaski (dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, organizator projektu), Marek Skubisz (kustosz, kierownik Działu Historii i Kultury Materialnej Górnictwa, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce)

Data emisji: 15.12.2021 

Godzina emisji: 19.30

agZobacz także

Zobacz także