X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Stosunki polsko-sowieckie w latach 1945-49

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 16:40
22 lipca 1944 roku Radio Moskwa podało, że powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) w Chełmie.
Audio
  • Stosunki polsko-sowieckie w latach 1945-49 (Historia żywa/Jedynka)
Fragment reprodukcji manifestu PKWN
Fragment reprodukcji manifestu PKWN Foto: PAI/PAP

Chełm to było pierwsze miasto polskie na zachód od linii Curzona zajęte przez Armię Czerwoną w ofensywie białoruskiej. To Józef Stalin zadecydował o powołaniu tego tymczasowego organu władzy wykonawczej w Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze wyzwalanym spod okupacji niemieckiej.

Tak naprawdę, pierwsi członkowie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego dotarli do Lublina bezpośrednio z Moskwy dopiero kilka dni później. Bo to w stolicy Związku Sowieckiego powstał ten marionetkowy rząd zdominowany przez polskich komunistów. Nazwa PKWN była wzorowana na powstałym w 1943 pod przewodnictwem de Gaulle’a Francuskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego. Nazwę osobiście zatwierdził Stalin, wpływając także na skład komitetu.

Czy to był początek sowietyzacji Polski, którego ważnym momentem były sfałszowane wybory 1946 roku, a następnie zjazd zjednoczeniowy PPS i PPR? O stosunkach polsko-sowieckich w latach 1945-49 mówił w audycji prof. Andrzej Nowak, sowietolog.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana", członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 6.08.2016

Godzina emisji: 15.10

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stosunki polsko-sowieckie w latach 1939-1941

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 13:10
23 sierpnia 1939 roku został podpisany pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki z Sowietami w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 16:30
Utworzony po wybuchu II wojny światowej polski rząd emigracyjny początkowo miał podobny stosunek do Niemiec i do Związku Sowieckiego.
rozwiń zwiń