X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Sarmackie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 14:54
Sarmacki Ptolemeusz – tak kilka stuleci temu nazywano słynnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Przymiotnik sarmacki był nagminnie stosowany od XVI wieku. Wtedy narodziła się fascynacja sarmatyzmem w Polsce.
Audio
Mikołaj Kopernik - portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu
Mikołaj Kopernik - portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w ToruniuFoto: Wikiopedia/PD

To był czas kiedy w Europie narody  poszukiwały w swojej  w historii  starożytnych przodków uświetniających ówczesne państwo i żyjących w nim ludzi. Polacy znaleźli sobie starożytnych Sarmatów, którzy mieli zamieszkiwać dorzecze Wisły zanim pojawili się tu Słowianie.

Nazwę zaczerpnęli twórcy polskiej kultury sarmackiej z dzieł astronoma, matematyka i geografa greckiego pochodzenia Ptolemeusza z Aleksandrii, żyjącego w  II wieku przed Chrystusem. Ptolemeusz w swoich dziełach  używał  nazwy "Sarmacja Europejska" wskazując na lud zamieszkujący tereny Rzeczpospolitej. Było też określenie "Sarmacja Azjatycka" – dalej na wschód aż do rzeki Don. Z łaciny Sarmata – to członek koczowniczych plemion irańskich.

Sarmacki mit stał się podstawą  niezwykle żywotnej i oryginalnej kultury szlachty polskiej,  kultury obecnej  kilka stuleci, która ukształtowała  osobowość, a może stereotyp staropolskiego szlachcica. Sarmata aż do oświecenia to uosobienie polskiego patrioty. Zaś w oświeceniu symbol wszystkiego co złe dla Polski.

W "Historii żywej" mówiliśmy o kulturze Jana Kochanowskiego i sarmackiej idei: duchowych podstawach suwerenności. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Nasz cykl poświęcony jest teraz  setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy w 1918 roku.   Odwołujemy się do czasów minionych przypominając wydarzenia, które budowały   suwerenność Polski lub prowadziły do jej utraty.  

*** 

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadząca: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 14.12

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:10
Krewo, 14 sierpnia 1385 rok. Podpisanie aktu unii Polski i Litwy. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. To był początek federacji obu narodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodziny krzyżackiego zagrożenia dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 15:16
Był jednym z trzech największych, obok Joannitów i Templariuszy, chrześcijańskich zakonów rycerskich, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Dlaczego pojawił się w historii Polski?
rozwiń zwiń