X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Stosunki dyplomatyczne między Polską a rządem sowieckim

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 17:21
30 lipca 1941 roku na Foreign Office w Londynie w obecności premiera Winstona Churchilla i ministra Anthony’ego Edena, gen. Władysław Sikorski i ambasador Iwan Majski podpisali układ między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem sowieckim o wznowieniu stosunków dyplomatycznych, współpracy na rzecz pokonania Niemiec oraz powstania polskiej armii w ZSRR. Niebawem na jej czele stanął gen. Władysław Anders.
Audio
  • Stosunki dyplomatyczne między Polską a rządem sowieckim (Historia żywa/Jedynka)
Podpisanie układu. Widoczni od lewej: premier RP i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski, NN, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthony Eden, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, NN, ambasador ZSRR w Wielkiej Brytanii Iwan Majski.
Podpisanie układu. Widoczni od lewej: premier RP i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski, NN, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthony Eden, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, NN, ambasador ZSRR w Wielkiej Brytanii Iwan Majski.Foto: NAC

Dodatkowy protokół przewidywał zwolnienie z więzień i łagrów obywateli polskich, co jak się niebawem okazało nie było łatwe. To był niedoskonały układ, który z dotychczasowego okupanta uczynił „sprzymierzeńca” Polski - układ, na którym zależało Anglikom. Takie opinie pojawiają się  wśród oceniających tamto wydarzenie, oprotestowane przez część emigracyjnych polityków. Na znak protestu do dymisji podali się gen. Kazimierz Sosnkowski i ministrowie: August Zaleski i Marian Seyda. Czy musieliśmy podpisać ten układ w obawie o to, że Stalin powoła marionetkowy rząd dla Polski, czy zapisy układu mogły być korzystniejsze dla Polski?

Równolegle do działań wojennych na wielu frontach Niemcy kontynuowali politykę terroru wobec ludności cywilnej, księży na terenie okupowanej Polski. Rozpoczęli budowę nowego obozu zagłady w Brzezince, w Oświęcimiu zginął ojciec Maksymilian Kolbe, zakazali opuszczania gett Żydom pod karą śmierci, która groziła Polakom za pomoc im, w Ponarach dokonali egzekucji kilku tysięcy wileńskich Żydów. Do Polski powrócił potajemnie Marszałek Edward Rydz-Śmigły z planami powołania nowej organizacji podziemnej. Na froncie północnoafrykańskim Brygada Strzelców Karpackich walczyła w obronie Tobruku.

Rok 1941 zakończył się atakiem Japończyków na bazę amerykańską w Pearl Harbor na Hawajach oraz wypowiedzeniem wojny Stanom Zjednoczonym przez Niemcy i Włochy.

O tych ważnych wydarzeniach historycznych opowiadał prof. Andrzej Nowak. 

Jak zmieni to bieg wydarzeń  na świecie i w okupowanej Polsce?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa 

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak 

Data emisji: 22.06.2019

Godzina emisji: 14.10

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie z historią. Polska w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 14:08
- Dla większości ludzi znajdujących się pod okupacją niemiecką, czy sowiecką każdy dzień był zagadką, czy dożyją kolejnego dnia - mówi gość "Eureki". O walce o wolną Polskę w czasach II wojny światowej opowiedział prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 18:48
- To była kluczowa bitwa II Wojny Światowej. Nie Stalingrad, ale Bitwa o Anglię była najważniejsza. Gdyby Wielka Brytania ją przegrała, Hitler nie miałby już żadnego problemu z pokonaniem kogokolwiek - mówi w audycji radiowej "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń