X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Inflanty Polskie – najdalsze kresy I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 20:24
- Nawet jeśli Polska jest popularna i pozytywnie odbierana przez Łotyszy to znajduje się daleko. Czasy Inflant Polskich są też odległe współczesnym pokoleniom - mówił w Jedynce ks. Tadeusz Cieśla, jezuita pracujący na Łotwie.
Audio
  • Najdalsze kresy I Rzeczypospolitej (Świat Kresów/Jedynka)
Polski kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Dyneburgu drugim co do wielkości mieście Łotwy, stolicy Łatgalii, byłych Inflant Polskich
Polski kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Dyneburgu drugim co do wielkości mieście Łotwy, stolicy Łatgalii, byłych Inflant PolskichFoto: Alma Pater/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Dawne Inflanty Polskie, czyli dzisiejsza Łatgalia, to jedna z czterech krain historycznych składających się na współczesną Łotwę. 

Dla obecnie żyjących tam Polaków szczególnie istotne są dwie daty: rok 1561, gdy zakon rycerski kawalerów mieczowych poddał ziemie Inflant królowi polskiemu Zygmuntowi Augustowi oraz rok 1772 - pierwszy rozbiór Polski. Przez 211 lat ziemie te należały do Polski i do dziś pozostały liczne ślady.

Z jakimi nazwiskami i rodami związana jest historia Inflant Polskich? Jak udało się przetrwać Polakom na tych ziemiach? Jak kultywują pamięć? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: o. Stanisław Cieślak (jezuita), Krystyna Kunicka (Związek Polaków na Łotwie), Ryszard Stankiewicz (prezes Związku Polaków na Łotwie), Ewa Dębska (ambasador RP w Rydze)

Data emisji: 30.04.2016

Godzina emisji: 18.11

tj, aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 18:45
- Badacze mówią, że głównym autorem tekstu jest prymas Andrzej Leszczyński, ale król dopisał jedną rzecz, która wyróżnia polski akt spośród wszystkich ówczesnych. To wątek społeczny - mówi dr Wincenty Łaszewski.
rozwiń zwiń