more_horiz

Ślady Melchiora Wańkowicza na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 14:00
Aleksandra Ziółkowska-Boehm, asystentka Wańkowicza, wspominała rozmowy z pisarzem o jego dzieciństwie i całych zimach spędzanych w domu, bez możliwości wyjścia na dwór. - Babki wszystkie mówiły, że on się przeziębi. On się nie rozczulał, on był zły. Mówił, jaki cud, że z tego wyszedł i mógł zapanować nad własnym życiem i że tak się dzieci nie chowa - opowiadała.
Audio
  • Ślady Adama Mickiewicza i Melchiora Wańkowicza na Kresach (Świat Kresów/Jedynka)
Melchior Wańkowicz z wizytą w gospodarstwie rodziny Filiponów, gdzie 25 lat wcześniej zatrzymał się na pierwszy nocleg przed rozpoczęciem spotkań z mieszkańcami Warmii i Mazur. Te rozmowy stały się tworzywem do reporterskiej powieści Na tropach Smętka
Melchior Wańkowicz z wizytą w gospodarstwie rodziny Filiponów, gdzie 25 lat wcześniej zatrzymał się na pierwszy nocleg przed rozpoczęciem spotkań z mieszkańcami Warmii i Mazur. Te rozmowy stały się tworzywem do reporterskiej powieści "Na tropach Smętka"Foto: PAP/Tadeusz Trepanowski

Witkiewicz f 1200.jpg
Witkiewicz, Żmudź i styl zakopiański. Co mają wspólnego?

Tegoroczny 24. Międzynarodowy Festiwal Poetycki "Maj nad Wilią" za patrona obrał sobie Melchiora Wańkowicza. Poeci ruszyli zatem szukać śladów pisarza na dzisiejszej Litwie, a dawnych Kresach Rzeczpospolitej. Co stało się z domem babci Wańkowicza i majątkiem rodziny?

W audycji rozmawialiśmy także o śladach Adama Mickiewicza w Kownie, gdzie pracował jako nauczyciel odpracowując w ten sposób swoją naukę na Uniwersytecie Wileńskim. Nie zabrakło także opowieści o dwóch kobietach, które troskliwie opiekowały się wieszczem nie wiedząc o sobie nawzajem. Odwiedziliśmy również wileńskie Hospicjum bł. Władysława Sopoćki założone przez polską zakonnicę s. Michaelę Rak, która mówiła m.in. o tym, czy chorym potrzebna jest poezja. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 


Dabski_i_delegacja_1920 1200.jpg
Traktat Ryski. Odcięcie wschodnich ziem Rzeczpospolitej

***

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Marian Paluszkiewicz (wileński fotografik, fotoreporter "Kuriera Wieńskigo"), Wojciech Piotrowicz (wileński poeta), Tomasz Krzywicki (autor przewodnika po Litwie), Aleksandra Ziółkowska-Boehm (pisarka i asystentka Melchiora Wańkowicza), s. Michaela Rak (założycielka hospicjum)

Data emisji: 10.06.2017

Godzina emisji: 18.13

gs/fbi

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem