X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Zimno nie zabija koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 17:06
- Jaka musi być temperatura minusowa, żeby koronawirus zginął? - dopytuje słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. Okazuje się, że w zamrażarce może przetrwać nawet 2 lata. A w lodówce przy nieco wyższej temperaturze?
Audio
Niskie temperatury nie zabijają koronawirusa
Niskie temperatury nie zabijają koronawirusaFoto: eldar nurkovic / shutterstock

Zdaniem prof. Marii Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze koronawirus jest w stanie przetrwać w formie aktywnej w lodówce, przy temperaturze plusowej 4-7 stopni Celsjusza, przez 72 godziny. - Jeśli włożymy jakiś produkt do zamrażarki, to w temperaturze np. -20 stopni Celsjusza, udowodniono, że wirus może przetrwać nawet przez 2 lata - dodaje.

- Niestety minusowe temperatury raczej nie mają wpływu na inaktywację wirusa, a nawet powodują, że jest on w stanie przetrwać przez dłuższy czas w środowisku. Tutaj mrożenia nie można zastosować jako metody, która będzie go inaktywowała - mówi prof. Michał Bijak, kierownik Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak koronawirus reaguje na wysokie temperatury?

Koronawirus gorzej znosi wysokie temperatury. - Każde zwiększenie temperatury i wilgotności wpływa na dezaktywację tego wirusa. Uważa się, że gotowanie w temperaturze 56 stopni Celsjusza przez 15 minut pozwala go zupełnie unieszkodliwić - przekazuje prof. Maria Gańczak.

Jak okazuje się, wirus jest całkiem stabilny w temperaturze pokojowej, gdzie przy 22-25 stopnia Celsjusza i przy wilgotności 40-50 stopni, potrafi znajdować się na płaskich i gładkich powierzchniach nawet do 5 dni.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Goście: profesor Maria Gańczak (epidemiolog, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze), prof. Michał Bijak (kierownik Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 20.04.2020

Godzina emisji: 15.46

DS

Zobacz więcej na temat: koronawirus Koronawirus w Polsce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zrób sobie maseczkę we własnym zakresie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 11:33
Nie wszystkim udało się zdobyć maseczki. Można ją oczywiście uszyć, jeśli ma się umiejętności i odpowiedni sprzęt. My wyjaśniamy, jak można to zrobić we własnym zakresie. I nie jest do tego potrzebna maszyna do szycia
rozwiń zwiń