X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy w sklepach nadal musimy nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 17:51
Kiedy musimy zasłaniać usta i nos? Czy wchodząc do sklepu trzeba mieć założoną maseczkę? Co z rękawiczkami? - We wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, gdzie przebywa większa ilość osób, należy mieć założoną maseczkę - informuje Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.
Audio
  • Czy powinniśmy nadal nosić maseczki? (Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: FamVeld / shutterstock

- Na typ etapie trwania epidemii SARS-CoV-2 nie możemy powiedzieć, że rozstaliśmy się z wirusem, a wirus powiedział "do widzenia" i po prostu zniknął. W dalszym ciągu jest w populacji i w związku z tym w pomieszczeniach, gdzie przebywa dużo ludzi na małej przestrzeni, np. w sklepach, możliwość transmisji jest o wiele większa niż na otwartych przestrzeniach. Stąd też stosowanie masek w sklepach czy aptekach ma sens - tłumaczy prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze.

Zgodnie z przepisami od 30 maja nie musimy nosić maseczek w przestrzeni publicznej, jeżeli zachowujemy dwumetrowy dystans od innych osób. Nakaz noszenia maseczek obowiązuje jednak w sklepach, kościołach, urzędach czy środkach komunikacji publicznej.

Co z rękawiczkami?

Prof. Maria Gańczak przypomina, że wirus rozprzestrzenia się nie tylko drogą kropelkową, ale również w pewien sposób przez nasze ręce. - W supermarkecie może przebywać bardzo wiele osób w ciągu całego dnia. Są to setki klientów, którzy na różnym etapie dotykają towaru. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy rzeczywiście te ręce zdezynfekowali. Ostrożniej będzie nosić rękawiczki, które zdejmujemy po wyjściu ze sklepu albo dokonać dezynfekcji rąk - dodaje.

Marek Posobkiewicz potwierdza, że częste mycie dłoni i ich dezynfekcja minimalizuje ryzyko zakażenia się koronawirusem. - Jeżeli ktoś będzie długi czas w rękawiczkach i będzie dotykał twarzy tymi rękawiczkami czy poprawiał maseczkę, to jest to zachowanie ryzykowne i w ten sposób możemy przenieść wirusa do naszego organizmu - zaznacza.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Goście: prof. Maria Gańczak (kierownik Katedry Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Zielonej Górze), Marek Posobkiewicz (główny inspektor sanitarny MSWiA)

Data emisji: 3.06.2020 

Godzina emisji: 15.44

DS

Czytaj także

Maseczka jednorazowa czy wielokrotnego użytku?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 17:25
- Z zasady każdy jednorazowy sprzęt powinien być używany jeden raz. Wtedy producent daje gwarancję jego właściwości - mówi o maseczkach jednorazowych Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA. A czy maseczki można zastąpić przyłbicami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny etap normalności. Bez maseczek, większa liczba osób w sklepach i kościołach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:29
Nieobowiązkowe maseczki, brak limitów klientów w sklepach czy wiernych w kościołach oraz możliwość organizacji zgromadzeń do 150 osób. Są to najważniejsze zmiany zasad bezpieczeństwa, które wprowadza rząd w ramach czwartego etapu znoszenia obostrzeń. Co dokładnie powiedział premier Mateusz Morawiecki?
rozwiń zwiń