X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wyjątkowa rekonstrukcja Obławy Augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 23:35
- Zarówno Obława Augustowska, jak i rekonstrukcja za sprawą nagrody historycznej, którą otrzymaliśmy jest z nami wciąż blisko - podkreśla Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Audio
  • Jak można zrobić rekonstrukcję Obławy Augustowskiej? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Wystawa w Sejmie z lipca 2013 roku pt. Obława Augustowska - Lipiec 1945, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku
Wystawa w Sejmie z lipca 2013 roku pt. "Obława Augustowska - Lipiec 1945", przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w BiałymstokuFoto: PAP/Leszek Szymański

W tym roku obchodzimy 71. Rocznicę Obławy Augustowskiej. Rok temu miała miejsce rekonstrukcja historyczna pt. "Obława Augustowska. Lipiec 1945". To historyczne widowisko zorganizowano we wsi Giby. W plebiscycie Muzeum Historii Polski na wydarzenie Historyczne Roku, inscenizacja została jednym z trzech laureatów konkursu.

- Same przygotowania do rekonstrukcji wzbudzały w tej społeczności entuzjazm, ludzie tym żyli i czekali, co to będzie. Cieszyli się, że ktoś zajął się ich sprawą w nowy sposób, inaczej pokazał historię ich bliskich - opowiada Magdalena Wołowska-Rusińska.

Jaki przebieg miała owa rekonstrukcja historyczna? Dlaczego dokonano jej właśnie w Gibach? Co wiemy na temat tamtych wydarzeń? Jak w widowisku można odtworzyć tę zbrodnię? Jaki przebieg będą miały tegoroczne uroczystości rocznicowe? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy również o kontrowersjach związanych z rekonstrukcjami historycznymi.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Joanna Sławińska, Katarzyna Kobylecka

Goście: Krzysztof Skłodowski (twórca rekonstrukcji, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach), Magdalena Wołowska-Rusińska (kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach), Jan Nałęcz (szef pracowni Rekonstukcji Historycznej Młodzieżowego Domu Kultury na Woli w Warszawie)

Data emisji: 15.07.2016

Godzina emisji: 20.27

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obława augustowska była podyktowana bezpieczeństwem Stalina?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 19:59
- Niektórzy badacze, jak m.in. ostatnio prof. Wojciech Materski, formułują tezę, że to było oczyszczenie terenu przed przejazdem Stalina w drodze na konferencję do Poczdamu - mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia doskonała, o której wciąż nic nie wiemy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 22:35
- Obława Augustowska to zbrodnia doskonała, bo do dziś nie wiadomo, gdzie ich wywieziono, jak zginęli i gdzie ich zakopano - mówi dr Teresa Kaczorowska, autorka książki "Obława Augustowska".
rozwiń zwiń