X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jaki jest Śląsk Magdaleny Ogórek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 09:34
- Rybnik traktuję bardzo sentymentalnie. Zawsze będzie dla mnie odniesieniem do dzieciństwa, gdzie było sielsko-anielsko. Wyruszając poza Rybnik, widzimy wody, lasy - opowiada o mieście swojego urodzenia Magdalena Ogórek. Jak przyznaje, dla osób kojarzących Śląsk z typowym krajobrazem, czyli hałdami i szkodami górniczymi, to może być duże zaskoczenie. 
Audio
  • Dr Magdalena Ogórek opowiada o Śląsku swojego dzieciństwa i poszukiwaniu zrabowanych dzieł sztuki (Miejskie klimaty/Jedynka)
Maciej Zdziarski i Magdalena Ogórek
Maciej Zdziarski i Magdalena OgórekFoto: Polskie Radio

ogi663.jpg
Syn esesmana zwraca skradzione dzieła sztuki

Jednocześnie gość Macieja Zdziarskiego przyznaje, że Rybnik jest typowym śląskim miastem. - Śląskie społeczności są małe, czuć wspólnotowość, czuć więź między ludzką i w odróżnieniu od innych miejsc, w których dane mi było mieszkać, a Śląsku sąsiedzi wciąż mówią sobie "dzień dobry" - podkreśla Magdalena Ogórek, dodając, że sąsiedzi wciąż interesują się losem tych, którzy mieszkają w ich okolicy i wykazują wiele empatii dla innych. 

W "Miejskich klimatach" rozmawialiśmy także o dziełach sztuki wywiezionych z Polski podczas II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem prac zrabowanych przez gubernatora Dystryktu Krakowskiego Ottona von Wächtera, który w ukrywał się po wojnie w Rzymie jako mnich i tam też zmarł. Magdalena Ogórek jest zaangażowana w odzyskiwanie dzieł sztuki od syna gubernatora. 


mid-17317036 kopia 663.JPG
Grabież na wielką skalę w czasie Powstania Warszawskiego

Jaka jest typowa Ślązaczka według dr Magdaleny Ogórek? Jak gość Macieja Zdziarskiego wspomina związki swojej rodziny z historią Śląska? Jaką bibliotekę miała w domu? Czego szuka w watykańskich archiwach? Jak wspomina okres swojego kandydowania na prezydenta? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Miejskie klimaty z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: dr Magdalena Ogórek (historyk, wykładowca)

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 23.05

gs/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Zbigniew Wodecki. Przypominamy ostatni wywiad w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 15:50
W wieku 67 lat zmarł Zbigniew Wodecki - wirtuoz skrzypiec, trąbki i fortepianu, jednocześnie wybitny wokalista o wyjątkowych warunkach głosowych, a także kompozytor i aranżer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Cieślak: między Szczecinem, Krakowem a Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Szczecin jest bardzo pięknym miastem. Zaprojektowanym przez ten sam sztab architektów, którzy brali udział w projkektowaniu Paryża, w związku z tym ma bardzo wiele rond. Jest miastem przestrzennym. Mój tata nie bez powodu wybrał to miasto, żeby w nim zamieszkać i żyć - przyznaje aktorka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Zawadzka - warszawianka wychowana na Pogodnie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 15:20
- Mieszkałam w Szczecinie przez 11 lat. Nomen omen miałam pogodne dzieciństwo. Rodzice strzegli mnie przed okropieństwami stalinowskiej rzeczywistości - mówi w radiowej Jedynce Magdalena Zawadzka.
rozwiń zwiń