X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Bogowie wojny wskrzeszeni w muzeum archeologicznym w Biskupinie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 12:12
Tym razem Roman Czejarek odwiedzi mekkę polskiej archeologii - Biskupin. W specjalnej relacji opowiadał o trwającym tam od 16 do 24 września XXIII Festynie Archeologicznym, w tym roku pod hasłem "Bogowie wojny".
Audio
  • Roman Czejarek z wizytą w Biskupinie (Jedyne takie miejsce/Jedynka) cz. 1
  • Wiesław Zajączkowski dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (Jedyne takie miejsce/Jedynka) cz. 2
  • Grzegorz Krywalski dowódca legionu rzymskiego RAPAX (Jedyne takie miejsce/Jedynka) cz. 3
  • Szymon Nowaczyk kierownik działu naukowo-badawczego Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (Jedyne takie miejsce/Jedynka) cz. 4
  • Łukasz Syndyka (Stowarzyszenie na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej "Hellas et Romana" (Jedyne takie miejsce/Jedynka) cz. 5
  • Roman Czejarek z wizytą w Biskupinie (Jedyne takie miejsce/Jedynka) cz. 6
  • Krystian i Łukasz Kowalscy rzemieślnicy zajmujący się produkcją broni i narzędzi z żelaza (Jedyne takie miejsce/Jedynka) cz. 7
  • Anna Grossman mistrzyni tkactwa pradziejowego (Jedyne takie miejsce/Jedynka) cz. 8
  • Dr Monika Zamachowska lekarz medycyny (Jedyne takie miejsce/Jedynka) cz. 9
  • Lech Trawicki Z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (Jedyne takie miejsce/Jedynka) cz. 10
Anna Grossman i Roman Czejarek
Anna Grossman i Roman CzejarekFoto: Roman Czejarek

Jeszcze tylko sobotę (23.09) i w niedzielę (24.09) będzie trwał Festyn Archeologiczny organizowany przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Głównymi bohaterami tegorocznego wydarzenia są wojownicy i ich opiekuńcze bóstwa. Organizatorzy zaprezentują zwyczaje związane z bitwami, sposoby walki oraz dawne uzbrojenie.

- Biskupin w mniej więcej 70% jest przebadany. Jest stanowiskiem bardzo regularnym, warto pozostawić nieprzebadaną część Biskupina następnym pokoleniom, które będą mogły badać materiał archeologiczny z użyciem nowych metod i z innym spojrzeniem na badany obiekt - przekonywał Wiesław Zajączkowski dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Dyrektor muzeum zapytany o to, skąd pomysł na motyw przewodni festiwalu, odpowiedział, że wiele elementów, które będą prezentowane w trakcie trwania imprezy, było tematem prac badawczych archeologów pracujących przy osadzie w Biskupinie - Tematy zawsze zahaczały o sferę duchową, rytuały, doszliśmy do wniosku, że warto temu tematowi poświęcić cały festyn - opowiadał gość audycji.

Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, m. in. pokazy i przedstawienia teatralne oraz inscenizacje bitew. Wśród wojowników będzie można zobaczyć gladiatorów, drużyny piastowskie, madziarskie czy wikińskie. Festyn jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Europie Środkowej, a jego hasłem przewodnim jest zdanie: "weź zabytek do ręki, stwórz jego kopię i poczuj historię".

Jak wygląda historia oręża, dawnych metod leczenia oraz samego Biskupina i dlaczego jest tak ważny dla miłośników archeologii? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja "Jedyne Takie Miejsce" przybliża piękno Polski. Daje okazję do pełnej przygód podróży bez opuszczania domu. Dziennikarze radiowej Jedynki: Roman Czejarek, Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzają miejsca jeszcze nieodkryte, bądź te, które nie wiadomo czemu zostały zapomniane. W programie poznajemy fascynujących ludzi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsca w którym żyją. Warto włączyć Jedynkę w sobotę o 9.00 rano, żeby przekonać się, jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można "zobaczyć", słuchając radia.

***

Tytuł audycji: Jedyne Takie Miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Wiesław Zajączkowski (dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie), Grzegorz Krywalski (dowódca legionu rzymskiego RAPAX), Szymon Nowaczyk (kierownik działu naukowo-badawczego Muzeum Archeologicznego w Biskupinie), Łukasz Syndyka (Stowarzyszenie na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej "Hellas et Romana"), Krystian i Łukasz Kowalscy (rzemieślnicy zajmujący się produkcją broni i narzędzi z żelaza), Anna Grossman (mistrzyni tkactwa pradziejowego), dr Monika Zamachowska (lekarz medycyny), Lech Trawicki (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska).

Data emisji: 23.09.2017

Godziny emisji: 9.10 - 12.00

ac/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dokąd na majówkę? Kilka bezcennych porad

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 19:30
- W czasie majówki lubimy odpocząć, choć jest też grupa osób, która spędza ten czas aktywnie albo uprawiając sport - mówi w "Czterech porach roku" Marzena Markowska z Polskiej Izby Turystyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubartów - miasto nie tylko dla miłośników rowerów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 18:00
- To tu Jan Kochanowski został namówiony do publikowania swoich słynnych fraszek,  to tu rosną jedne z nielicznych w Polsce drzew korkowych, ale korków tu nie ma. Lubartów to spokojne miasteczko pod Lublinem z pięknym pałacem Sanguszków - mówili zapraszając na audycję Monika Tarka i Robert Kilen. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikość natury na polskim wybrzeżu. Motylarnia w Niechorzu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 23:49
- W naszej Motylarnii pokazujemy swobodnie latające żywe motyle, które szczególnie w gorące dni chętnie siadają na gościach - mówi Małgorzata Trzeciak-Siemińska.
rozwiń zwiń