X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Tychy. Miasto zamieszkują tyszanie czy tychowianie?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:00
Tychy są miastem na prawach powiatu. Leżą w województwie śląskim. Miasto zamieszkuje ponad 128 tys. osób. 
Audio
  • Jedynka w Tychach cz.I (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedynka w Tychach cz.II (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Jedynka w Tychach cz.III (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Hokej
HokejFoto: Skitterphoto/Pixabay

Najstarsza informacja w źródłach pisanych na temat Tychów pochodzi z roku 1467. - Aczkolwiek wiemy, że już w XIII wieku na terenie dzisiejszych Tychów była osada – tłumaczyła Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. - Odkryły to badania archeologiczne prowadzone na terenie dzisiejszej dzielnicy Cielmice. To jest wyraźny dowód na to, że w XIII bądź nawet pod koniec XII wieku na terenie dzisiejszych Tychów była osada. Była to niewielka osada, w środku Puszczy Pszczyńskiej i o roli Tychów bardzo ważnej dla władców tego terenu przypomina herb miasta - dodała.

Tychy są nazwą, która sprawia niemały problem w odmianie. Poprawna odmiana brzmi: z Tychów, a nie z Tych. – Tak się po prostu przyjęło. Tyszanie mówią, że są z Tychów. Są tyszanami, a je tychowianami, to też taka ciekawostka – wyjaśniła Aleksandra Matuszczyk. 

W audycji mówiliśmy również o hokeju i lidze hokejowej, z którą tak bardzo kojarzą się Tychy (w tym roku liga hokejowa obchodzi pięćdziesięciolecie), ale także o innych dyscyplinach takich jak piłka nożna czy sporty walki i uprawiających je zawodnikach związanych z Tychami. W programie gościliśmy też wybitnego dyrygenta, skrzypka i kameralistę Marka Mosia założyciela i dyrektora artystycznego Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

Rozmawialiśmy też z autorem ukazującej się właśnie najnowszej biografii Ryszarda Riedla. Pomnik Riedla w Tychach odsłonięto w 2011 roku. Książka o liderze grupy Dżem liczy ponad 500 stron, zawiera mnóstwo mało znanych faktów z jego życia. Przede wszystkim dołączona jest do niej płyta z niepublikowanymi do tej pory nagraniami artysty. O Ryszardzie Riedlu, tak bardzo związanym z Tychami, opowiedział też jego przyjaciel i autor tekstów wielu piosenek grupy Dżem Kazimierz Filo - Galaś.

Więcej ciekawostek z Tychów i ważnych rozmów w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Goście: Aleksandra Matuszczyk (dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach), Agnieszka Ociepa-Weiss (historyk Muzeum Miejskiego w Tychach), historyk Piotr Oczko, Piotr Zawadzki (Tyska Galeria Sportu), Marek Moś (założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, dyrygent, skrzypek i kameralista), Marcin Sitko (autor ukazującej się właśnie najnowszej biografii Ryszarda Riedla), Kazimierz Filo- Galaś (przyjaciel i autor tekstów wielu piosenek grupy Dżem), Michał Kasperczyk (członek Zespołu ds. Koordynowania i Rozwoju Ruchu Rowerowego w Tychach), Maciej Gruchlik (dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Tychach), Stefania Dyduch (wideoblogerka, miłośniczka kuchni śląskiej)

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 9.10-12.00

abi

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bal na dworcu w Koluszkach". Odwiedzamy dworzec z filmu Filipa Bajona

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 16:24
Koluszki to miasto w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. W 1989 roku Filip Bajon wyreżyserował film "Bal na dworcu w Koluszkach", którego akcja dzieje się w sylwestrową noc. Na kilka dni przed sylwestrem odwiedzamy słynny dworzec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kutno - miasto róż

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 15:00
W "Jedynym takim miejscu" odwiedzamy Kutno, miasto z niemal siedmiowiekową tradycją, położone w województwie łódzkim. Jest oddalone zaledwie o 20 km od geometrycznego środka Polski. - Położenie decyduje o tym, co się działo w tym mieście - opowiada Jacek Saramonowicz z Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego.
rozwiń zwiń