X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sejm nie może być zerwany. To najważniejszy zapis Konstytucji 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 15:07
3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".
Audio
  • Święto Konstytucji 3 maja (Audycje specjalne/Jedynka)
  • Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy z Placu Zamkowego w Warszawie (Audycje specjalne/Jedynka)
  • Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON przed uroczystą defiladą. (Audycje Specjalne/Jedynka)
Uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie, zorganizowane z okazji Święta Konstytucji 3 maja
Uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie, zorganizowane z okazji Święta Konstytucji 3 majaFoto: PAP/Rafał Guz

Zdaniem prof. Michała Kopczyńskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, redaktora naczelnego miesięcznika historycznego "Mówią Wieki", najważniejszym zapisem majowej konstytucji jest ten mówiący o tym, że Sejm jest sejmem gotowym. – Ten zapis oznacza, że sejm nie może być zerwany. To jest absolutnie podstawowe i ważniejsze niż dziedziczna monarchia i głosowanie większościowe, o którym wszyscy mówią – powiedział historyk.

Centralne uroczystości święta Konstytucji 3 maja rozpoczęły się w Warszawie od mszy za ojczyznę w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela. Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz. O godz. 11.00 na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe - trzy Ordery Orła Białego. W południe na Placu Zamkowym prezydent wygłosił przemówienie, które transmitowaliśmy na naszej antenie.

- W historii każdego narodu są takie momenty, które stanowią punkty fundamentalne, o których można powiedzieć, że ukształtowały dany naród, jego tożsamość, jego kulturę, jego sposób patrzenia na świat, najważniejsze dla niego wartości, jego sposób rządzenia się i jego mentalność. Z wielką radością i dumą mogę powiedzieć My, Polacy jesteśmy narodem, który nie tylko tworzył własną historię, ale który wpłynął także na dzieje Europy, świata i ukształtował w jakimś sensie ten świat - mówił prezydent podczas wystąpienia na Placu Zamkowym w Warszawie.

O godzinie 14 rozpoczęła się uroczysta defilada pt: "Silni w sojuszach". W tej defiladzie zaprezentuje się dziś ponad 2000 żołnierzy, 200 pojazdów, a na niebie będziemy mogli oglądać przelot ok 80 samolotów. Przed rozpoczęciem defilady głos zabrali kolejno: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz prezydent Polski Andrzej Duda.

- Przystąpienie zarówno do NATO, jak i do UE potwierdziło cywilizacyjną i kulturową przynależność Polski do świata zachodu. Uwolniło potencjał, dzięki któremu dziś możemy powiedzieć, że polskie siły zbrojne są skuteczne, że są sprawnie dowodzone, że konsekwentnie wyposażane są w najnowocześniejszy sprzęt. Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu sprzętem piątej generacji. (…) Polska jest silna w sojuszach - mówi Mariusz Błaszczak.

- Mamy wielkie ambicje. Chcemy, żeby Polska była państwem stabilnym, dobrze rozwiniętym, a przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem w którym jest bezpiecznie i w którym obywatel czuje się bezpiecznie. Chcemy, żeby nasi obywatele czuli opiekę ze strony Polski i w razie czego, że Polska ich nie zawiedzie. Takie państwa są szanowane przez sojuszników. Do tego dążymy - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Przed południem przez stolicę przebiegł 29. Bieg Konstytucji 3 Maja. Kilka tysięcy biegaczy przemierzyło pięciokilometrową trasę.  
O 17.30 na Placu Teatralnym odbędzie się Festyn Rodzinny "Vivat Maj, 3 Maj".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: "Audycje specjalne"

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski, Grzegorz Frątczak

Materiał reporterski: Karol Surówka, Agnieszka Drążkiewicz

Gość: prof. Michał Kopczyński (Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny miesięcznika "Mówią Wieki")

Data emisji: 3.05.2019

Godzina emisji: 11.30, 14.00

PAP/IAR/abi/ans


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barwy narodowe Polski. Dlaczego biel i czerwień?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 20:13
Dr Adam Buława - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, na antenie Jedynki wyjaśnia, dlaczego flaga Polski ma barwy biało-czerwone i jakie wydarzenia historyczne przyczyniły się do tego, że od lat jesteśmy związani jako naród z tymi właśnie barwami. 
rozwiń zwiń