X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"1920. Wdzięczni bohaterom". To było spektakularne widowisko

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 11:40
"1920. Wdzięczni bohaterom" to spektakularne widowisko, które odbyło  się na PGE Narodowym dokładnie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Artyści, publiczność oraz najważniejsze osoby w państwie uczciły pamięć o bohaterach wojny polsko-bolszewickiej. Zobacz zdjęcia z tego wyjątkowego wydarzenia.
Widowisko 1920. Wdzięczni bohaterom na PGE Narodowym
Widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" na PGE NarodowymFoto: PAP/Leszek Szymański

Na płycie PGE Narodowego powstały polskie i bolszewickie okopy, a pomiędzy nimi stanęła imponująca scena, na której wystąpili m.in. Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski czy Kasia Cerekwicka. Do tego dziesiątki koni i kilkuset statystów - wszystko po to, aby na nowo ożyły wspomnienia Bitwy Warszawskiej podczas spektakularnego widowiska historycznego, jakiego dotąd jeszcze nie było. Premiera wydarzenia była transmitowana na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 

Podczas premiery wydarzenia na PGE Narodowym wystąpili m.in.: Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Olga Szomańska, Maciej Balcar, Mateusz Ziółko, Damian Ukeje, Kasia Cerekwicka, Michał Kowalonek, Piotr Cugowski, Sound'nGrace, Bartas Szymaniak. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegrał Wojciech Brzeziński. Generał Charles de Gaulle został odegrany przez Marcina Januszkiewicza, a postać ks. Ignacego Skorupki przybliżył Karol Czajkowski.

Ogromny rozmach widowiska

Scena i cała aranżacja widowiska zajęł ponad 7 tys. mkw., w wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu artystów. Nie zabraknie też setki rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. Był również las, gra świateł i dźwięków w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia.


czytaj więcej
1920. Bitwa, która ocaliła Europę - okładka, front.jpg
Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, komentarzy narratora oraz scen aktorskich i grup rekonstrukcyjnych widzowie poznali bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową.

Widowisku towarzyszyła muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego. Widzowie usłyszeli również wiązankę tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu chóru Sound'nGrace.

Wkrótce powtórki widowiska

Aby jak największa liczba fanów historii mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym widowisku na żywo, jego specjalnie przygotowana, skrócona wersja będzie powtarzana przez 4 dni od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 

DS/Mat.promocyjne

***

1920 – Bitwa Warszawska. Serwis specjalny Polskiego Radia

 1920 – Bitwa Warszawska. Serwis specjalny Polskiego Radia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Widowisko o Bitwie Warszawskiej. "Chcemy pokazać z czego wynikał sukces Wojska Polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 09:50
- Na polu bitwy, które znajduje się na płycie stadionu, zobaczymy ponad 200 rekonstruktorów, kawalerię i wozy bojowe - zapowiada Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora biura programu "Niepodległa". Punktualnie o godz. 21.00 na PGE Narodowym w Warszawie rozpocznie się multimedialne widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom". Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w Muzeum Wojska Polskiego. Podwójna, wyjątkowa rocznica

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 14:10
- Pierwsze próby stworzenia muzeum i kolekcji pojawiły się już zaraz po odzyskaniu niepodległości - mówi Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które w tym roku świętuje 100. rocznicę powstania. "Lato z Radiem" sprawdziło, w jaki sposób muzeum przygotowało się także do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń