X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sprawa majora Drojowskiego. Historyczne śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 11:13
Mjr Wacław Drojowski zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Dubienką, broniąc przeprawy przez Bug. Miał wówczas 34 lata. Przy poległym bolszewicy znaleźli plany polskiej kontrofensywy znad Wieprza, które stały się podstawą strategii "cudu nad Wisłą". Dokument ten przekazano Tuchaczewskiemu, który uznał go jednak za fałszywkę i wyrzucił do kosza jako niewiarygodny. 
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Trudno znaleźć w literaturze jednoznaczne wyjaśnienie, dlaczego tak ważne papiery miał w ręku zwykły oficer w stopniu majora? W polskiej historiografii ten - mogący zaprzepaścić polskie zwycięstwo - epizod, nie był do końca zbadany.

czytaj więcej
1920 - front RGB.jpg
Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Kim był zatem mjr Wacław Drojowski? Życiorys  zwyczajny. Urodził się w 1886 roku. Absolwent  wydziału prawa Uniwersytetu Moskiewskiego. Działacz niepodległościowy, oficer armii rosyjskiej, następnie w Legionach, a od 1918 roku w wojsku polskim. Po odzyskaniu niepodległości pracował w ministerstwie spraw wojskowych. W momencie wybuchu wojny polsko-bolszewickiej jako ochotnik zgłosił się do wojska i poszedł na front. 


Posłuchaj
28:26 PR1_MPLS 2020_08_16-17-07-44.mp3 Sprawa majora Drojowskiego (Audycje specjalne/Jedynka)

 

Skąd miał tak ważne papiery? Jeśli był kurierem wiozącym te dokumenty na przykład do dowódcy Frontu Południowego, to dlaczego brał udział w bitwie?


czytaj więcej
BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Bitwa Warszawska 1920. Serwis specjalny

Historyk wojskowości - dr Jerzy Izdebski - prześledził rosyjskie i polskie prace na ten temat. Z jego badań wyłania się nieco inny obraz drogi słynnego rozkazu z 6 sierpnia 1920 r.: od Belwederu, gdzie został opracowany - do frontowych dowódców, którzy wcielili go w życie.

To historyczne śledztwo skonfrontowaliśmy z głosami świadków tamtych wydarzeń - generałów: Kazimierza Sosnkowskiego, Bronisława Regulskiego i Wacława Jędrzejewicza. Nagrania archiwalne pochodzą ze zbiorów RWE.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Audycja specjalna: Sprawa majora Drojowskiego

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Jerzy Izdebski (historyk wojskowości)

Data emisji: 16.08.2020 

Godzina emisji: 17.07

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filmowe obchody stulecia Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 14:15
W niedzielę 16 sierpnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera filmu "Wojna światów". Będzie ona symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dokument ten pokaże także w niedzielę Telewizja Polska.
rozwiń zwiń