more_horiz

Andrzej Talaga: Zamknięcie nieba nad Ukrainą oznaczałoby III wojnę

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 01:15
W sobotę (5.03) w Rzeszowie gościł sekretarz stanu USA, Anthony Blinken. Zwrócił uwagę na fakt, że Polska udzieliła dotychczas ogromnego wsparcia uchodźcom z Ukrainy, zapowiedział również amerykańską pomoc finansową w tym zakresie.
Dyrektor ds. Strategii Warsaw Enterprise Institute Andrzej Talaga podczas konferencji prasowej i prezentacji raportu Strategia bezpieczeństwa Polski
Dyrektor ds. Strategii Warsaw Enterprise Institute Andrzej Talaga podczas konferencji prasowej i prezentacji raportu "Strategia bezpieczeństwa Polski"Foto: PAP/Leszek Szymański

Anthony Blinken poinformował, że administracja prezydenta Bidena wystąpiła do Kongresu o prawie 3 miliardy dolarów, które miałyby być przeznaczone na pomoc dla Ukrainy, ale również dla uchodźców. To ważne słowa, szczególnie w obliczu ogromnej fali Ukraińców uciekających przed piekłem wojny do Polski. - Teraz mamy atmosferę wzmożenia moralnego Polaków, natomiast za kilka miesięcy ci uchodźcy najprawdopodobniej będą przebywali w naszym kraju. Wzmożenie moralne minie, a pojawią się problemy - prognozuje Andrzej Talaga, analityk Warsaw Enterprise Institute.

Gość audycji zwraca uwagę, że problemy mogą wiązać się m.in. z kwestiami służby zdrowia czy mieszkalnictwa, a więc z usługami, które nie były doskonałe już podczas pandemii koronawirusa. - Przy większej liczbie ludności te usługi będą szwankowały jeszcze bardziej. Powiększymy się o milion, może dwa, a może o trzy miliony. Nie wiadomo, jak wojna będzie przebiegała - tłumaczy Andrzej Talaga. W tym kontekście wszelka pomoc, o którą zresztą Polska wprost nie prosi, już jest niezwykle istotna, a za jakiś czas stanie się jeszcze istotniejsza.

Czy NATO może więcej?

Dziś w wielkiej tajemnicy, na jednym z przejść granicznych Polski z Ukrainą, odbyło się spotkanie szefów polskiej, ukraińskiej oraz amerykańskiej dyplomacji. Dmytro Kułeba w rozmowie z Anthonym Blinkenem, poinformował, że Ukraina potrzebuje myśliwców i systemów obrony przeciwlotniczej. Odmowę wprowadzenia przez NATO strefy zakazu lotów nad Ukrainą nazwał natomiast "oznaką słabości". Gość Programu 1 Polskiego Radia, komentując tę sytuację, zauważa, że nie wszystkie apele strony ukraińskiej mogą zostać spełnione. - Zachód nie jest w stanie wojny z Rosją, nie może spełniać takich próśb - nie ma wątpliwości. Zamknięcie nieba nad Ukrainą, oznaczałoby, że NATO-wskie samoloty musiałyby atakować i strącać samoloty rosyjskie. To zaś oznaczałoby III wojnę światową. - Takie prośby są zrozumiałe, ale irracjonalne. Lepiej składać prośby racjonalne, a te są spełniane - podsumowuje.


Posłuchaj
07:03 PR1_AAC 2022_03_05-22-22-07.mp3 Andrzej Talaga, analityk Warsaw Enterprise Institute, był gościem Audycji specjalnej poświęconej sytuacji na Ukrainie (Audycja specjalna/Jedynka)

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Rozmawiał: Paweł Lekki

Gość audycji: Andrzej Talaga (analityk Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 5.03.2022

Godzina emisji: 22.22

mg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem