X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Bertold Merwin - do końca legionista

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:21
Kiedy 100 lat temu wyruszał na wojnę, nie był młodzieńcem, kierującym się romantycznymi porywami, ale doświadczonym nauczycielem i dziennikarzem, wiedzącym dobrze, na co się decyduje.
Audio
  • Bertold Merwin, Polak pochowany w Zambii, gdzie uczył polskie dzieci patriotyzmu (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/overcrew

Urodzony 13 listopada 1879 r. w Tarnowie, syn księgarza, kształcił się w gimnazjach w rodzinnym mieście oraz we Lwowie. W 1907 r. otrzymał na Uniwersytecie Lwowskim stopień doktora filozofii, a niewiele później - dyplom absolwenta Wydziału Prawa. Już jako student udzielał się społecznie: był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Młodzieży Akademickiej "Zjednoczenie" i Towarzystwa Szkoły Ludowej. W latach akademickich rozpoczął też pracę zawodową.

Obowiązki studenta i pedagoga łączył z rozwijaniem kariery dziennikarskiej. Redagował pismo "Jedność", opowiadające się za asymilacją potomków Izraela w polskim społeczeństwie, był stałym współpracownikiem "Gazety Wieczornej" i "Nowego Głosu Polskiego", pisywał do "Słowa Polskiego", "Wędrowca" oraz "Prawdy". Zajmował się sprawozdawczością i publicystyką, recenzował ponadto dzieła literackie i spektakle teatralne.

Bertold Merwin wstąpił do Legionów Polskich jesienią 1914 r. Jako ochotnik, świetnie wykształcony, otrzymał przydział do Komendy Legionów, wraz z którą znalazł się w Brygadzie Karpackiej, nazwanej później II Brygadą. Przeszedł z nią cały szlak bojowy, od Węgier przez Karpaty Wschodnie, Galicję i Bukowinę po Wołyń. Był referentem prasowym sztabu Komendy Legionów, pełnił także obowiązki tzw. Menage Meister, czyli szefa zaopatrzenia w żywność.

O Bertoldzie Merwinie opowiada Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Tomasz Kuba Kozłowski (Dom Spotkań z Historią)

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 21.10

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludwik Zamenhof - marzyciel i wizjoner świata idealnego

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 21:13
Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 w Białymstoku, mieście ówcześnie leżącym na terytorium Imperium Rosyjskiego. Dzieciństwo upłynęło w środowisku wielonarodowościowej społeczności Białegostoku, złożonej głównie z Żydów, Polaków, Rosjan i Niemców. 
rozwiń zwiń