X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Dr Tomasz Makowski: zaczynałem jako młodszy bibliotekarz

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 12:00
- Wychowywałem się w czasach bardzo ograniczonej telewizji, bez internetu i gdzie książki odgrywały ogromną rolę - mówi w audycji "Nieznani Znani" dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Czy jego życie prywatne, podobnie jak zawodowe, związane jest przede wszystkim z książkami?
Audio
  • Dr Tomasz Makowski o czytelnictwie w Polsce (Jedynka/ Nieznani Znani)
dr Tomasz Makowski
dr Tomasz MakowskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Z tegorocznych badań, które przeprowadziła Biblioteka Narodowa, wynika, że czytelnictwo w ostatnim roku utrzymało się na dotychczasowym poziomie. - To jest bardzo duży sukces. W ostatnim czasie weszły atrakcyjne platformy filmowe, które nie prezentują tylko prostej rozrywki, ale pokazują świetne scenariusze, znakomitą reżyserię i są przeznaczone dla osób, które wcześniej czytały powieści. Baliśmy się, że kiedy wejdą, to spadnie o kilka procent czytelnictwo właśnie przez tę grupę intensywnych czytelników czytających powieści. Okazało się, że nie ma spadku, więc ta grupa ogląda seriale czy filmy na tych serwisach, ale nadal czyta książki - twierdzi dr Tomasz Makowski.

- Nieczytający dobierają sobie znajomych nieczytających, a czytający czytających. Tylko 5 proc. nieczytających ma czytających znajomych. To są dwie zupełnie różne grupy ludzi - uważa gość Jedynki.

Pierwsza książka

Dr Tomasz Makowski do dzisiaj pamięta pierwszą "grubą" książkę, którą przeczytał. Były to "Dzieci z Bullerbyn" szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. - Była napisana dużą czcionką, miała wiele ilustracji. Oprawa była twarda. Do tego miałem egzemplarz wielokrotnie naprawiany, więc jeszcze był grubszy poprzez falce, które były pomiędzy kartkami. Do dziś pamiętam swoje zadowolenie i endorfiny, które uwolniły się po zamknięciu ostatniej kartki. To było bardzo przyjemne, jak wejście na wysoką górę. Myślę, że każdy potrzebuje takiego momentu inicjacji czytelniczej - słyszymy.

- Zawsze czytałem bardzo dużo. Wychowywałem się w czasach bardzo ograniczonej telewizji, bez internetu i gdzie książki odgrywały ogromną rolę. Stan wojenny i wszystko to, co przynosiła ciemna noc, było korzyścią dla osób, które wzrastały i dużo czytały. Właściwie nie było innych pokus i wtedy tylko książki oraz sport były interesujące - dodaje dr Tomasz Makowski.

Zaczynał jako młodszy bibliotekarz

Dr Tomasz Makowski w bibliotece pracuje już ponad 25 lat na etacie.

- Wcześniej jeszcze pracowałem na umowę zlecenie. Przeszedłem drogę od młodszego bibliotekarza do dyrektora (…). Właściwie realizuję marzenia, które miałem, będąc pracownikiem - przyznaje.

Ile książek czyta rocznie dyrektor najważniejszej biblioteki w Polsce? Jakie cechy według naszego gościa powinna posiadać dobra książka? Czy Biblioteka Narodowa jest skarbcem?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Nieznani Znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 29.12.2019 

Godzina emisji: 15.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Badania czytelnictwa w Polsce. "Zatrzymał się negatywny trend spadkowy"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 14:57
Na przełomie listopada i grudnia 2018 r. przeprowadzono kolejne badania czytelnictwa w Polsce. Badania, które na zlecenie Biblioteki Narodowej wykazały, że w 2018 r. czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Makowski: nie wszyscy są uczeni czytania dla przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 11:03
- Rodzimy się analfabetami. Nie mamy naturalnej potrzeby czytania. Nas uczy się w szkole czytania liter, słów, zdań, ale nie wszyscy są skutecznie uczeni czytania książek dla przyjemności - mówi w audycji "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz" dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. 
rozwiń zwiń