X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"W Jezioranach" - świętujemy 60-lecie kultowej radiopowieści

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 15:20
Powieść radiowa "W Jezioranach" zaistniała na antenie Programu 1 Polskiego Radia 29 maja 1960 roku. Miała zarówno odzwierciedlać, jak i kształtować życie mieszkańców wsi oraz związanych ze wsią środowisk (nauczyciele, lekarze, administracja, straż ogniowa, itd.). "Bohaterem zbiorowym" była zamieszkała na kolonii Trojaki rodzina Jabłońskich wraz ze swym sąsiedztwem.
Audio
  • "W Jezioranach" - świętujemy 60-lecie kultowej radiopowieści (Kultura przy kawie/Jedynka)
Nagrywanie słuchowiska W Jezioranach
Nagrywanie słuchowiska "W Jezioranach"Foto: Marek Ławrynowicz/Polskie Radio

Jubileuszu nie byłoby, gdyby nie twórcy "Jezioran". Jednym z nich jest Andrzej Mularczyk (pisarz, scenarzysta, reportażysta), który niebawem również będzie obchodził  swój jubileusz - 90. urodziny. Na antenie radiowej Jedynki twórca wspominał, jakie były początki powstania radiowej powieści. - Pewnego dnia do mojego domu zapukała sąsiadka, Zofia Posmysz, której zlecono stworzenie nowego zespołu redakcyjnego do napisania powieści, która przedstawiałaby środowisko wiejskie a jednocześnie wentylem bezpieczeństwa dla ówczesnych władz po 1956 roku - mówił Andrzej Mularczyk. 

Twórca zdradził również, skąd wzięła się nazwa "W Jezioranach" - Stwierdziłem, że nazwiska tj. Matysiakowie odpadają, bo jest to już wykorzystane, więc zróbmy nazwę czegoś co jest zlokalizowane. Wyrywała mi się nazwa "W Jezioranach" i tak już zostało. Okazało się później, że istnieją tylko dwie takie miejscowości w Polsce i żadna z nich nie była inspiracją dokumentalną do naszej powieści - wyjaśnił twórca. 

Wybitni polscy aktorzy 

Przed mikrofonem wystąpiło blisko 200 aktorów, wśród których było wiele słynnych nazwisk, zapisanych złotymi zgłoskami w historii polskiego teatru (m.in. Kazimierz Opaliński, Maria Żabczyńska, Janusz Paluszkiewicz). Spośród tych, którzy zaczynali kreować swoje postacie w "Jezioranach" od pierwszych odcinków grają do dziś : Zygmunt Kęstowicz (Stefan), Wanda Majerówna (Irena), Bogumił Kłodkowski (Edek), Halina Głuszkówna (Wanda), Jan Matyjaszkiewicz (Heniek). Oprócz nich w zespole aktorskim jest wielu znanych aktorów (Franciszek Pieczka, Gustaw Lutkiewicz, Danuta Stenka, Joanna Sobieska, Krzysztof Kołbasiuk, Artur Barciś, Janusz Kłosiński), którzy zgodnie z zasadą powieści występują niejako anonimowo, jako postacie słuchowiska. W Teatrze Polskiego Radia realizowało tę powieść-rzekę wielu reżyserów i realizatorów akustycznych (Bronisław Dardziński, Wiesław Opałek, Wojciech Maciejewski, Andrzej Pruski). Od 26 lat reżyserem "W Jezioranach" jest Jan Warenycia.  - Pod moją reżyserią "Jeziorany" przyjęły kształt paradokumentu - powiedział. - W tym kierunku zawsze prowadzę aktorów, że nie studiujemy tego tak dokładnie jakbyśmy grali w innym słuchowisku. Chcę, żeby były pewne potknięcia, które są naturalne i to się podoba naszym słuchaczom - dodał. 

Mimo narastającej konkurencji ze strony telenowel i seriali audycja "W Jezioranach" ma nadal ogromną rzeszę wielbicieli. Autorzy starają się przedstawiać losy swych bohaterów na tle aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych. W poszczególnych odcinkach dramat miesza się z komedią, trudne decyzje życiowych wyborów zderzają się ze scenami humorystycznymi. 

Powieść "W Jezioranach" jest emitowana w każdą niedzielę po godz. 13.14 na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 6.06.2020 r. 

Godzina emisji: 5.05

mat. promocyjne/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Tyrmand - ikona, osobowość artystyczna lat 50.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 05:05
Pisarz, dziennikarz, propagator jazzu. Był na bakier z ówczesnym systemem komunistycznym. Zwracał na siebie uwagę - zawsze w ekstrawaganckim stroju, z kolorowymi skarpetami. Językiem władał jak brzytwą, a opisywany przez niego świat przerażał autentyzmem. Bronił piękna, kultury. Jego twórczość charakteryzuje się indywidualizmem, manifestacją niezależności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat od premiery "Lśnienia". King balansuje na granicach lęku i obaw

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 05:05
Stephen King swoje książki pisze i wydaje od lat w zaskakującym tempie, a nakłady jego publikacji biją kolejne rekordy popularności. Swój sukces czytelniczy zawdzięcza także filmom, które powstały na podstawie jego książek. Właśnie mija 40 lat od premiery "Lśnienia" w reżyserii Stanleya Kubricka. Czym zatem "Lśnienie" różni się od "Jasności"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

105. rocznica urodzin Jana Twardowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 05:05
Z tej okazji, w "Kulturze przy kawie" przypomnimy fragmenty archiwalnych rozmów z poetą. Usłyszymy także fragmenty wierszy ks. Jana Twardowskiego w formie lirycznej i muzycznej.  
rozwiń zwiń