X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Kompania Męska - muzyka z serca Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 09:30
W "Kiermaszu pod kogutkiem" spotkaliśmy się ze śpiewakami z Kalinówki Kościelnej na Podlasiu, zespołem, który w żywy sposób uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Panowie śpiewają podczas uroczystości kościelnych, na pogrzebach, ale też zimą obchodzą domostwa z kolędami.
Audio
  • Spotkanie ze śpiewakami z Podlasia, Kompanią Męską (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Kompania Męska
Kompania MęskaFoto: Karolina Majewska

Członkowie Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej zostali laureatami Baszty w kategorii zespołów śpiewaczych na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w roku 2018.

Słyną z szerokiego repartuaru: wykonują pieśni adwentowe, wielkopostne, kolędy, wszelkie pieśni okolicznościowe, a zwłaszcza Konopielkę - rodzaj pieśni ludowej, życzeniowej i zalotnej śpiewanej w trakcie wiosennego obchodu przy akompaniamencie harmonii, skrzypiec lub ustnej harmonijki.

Jak dokładnie chodziło się z Konopielką? - Na pierwszy dzień Wielkanocy, kursuje się całą noc i chwali pieśnią Boga. Gospodarze przyjmują, w pierwszym rzędzie śpiewa się pod oknem pieśń pobożną i wielkanocną, a dopiero potem Konopielkę - mówili członkowie Kompanii Męskiej, Jan Szklarzewski Krzysztof Szaciło.

Z Konopielką chodzili wyłącznie mężczyźni, zazwyczaj kawalerowie, ale też i żonaci, którzy tworzyli tak zwane kompanie. Zwyczaj ten utrzymał się tylko w wąskim pasie Podlasia. - Służyło to temu, żeby odwiedzić wszystkich gospodarzy we wsi, spotkać się, nieść dobrą nowinę w tę pierwszą po Wielkanocy prawdziwe radosną noc.

W audycji wysłuchaliśmy do tego rozmowy z Krzysztofem Lasoniem o najnowszej płycie Vołosów z węgierskim skrzypkiem Felixem Laiko oraz relacji z wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 16.06.2019

Godzina emisji:  5.05

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak