X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

23. Piknik Naukowy Polskiego Radia. "Naukę trzeba było wyprowadzić na ulicę"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:37
Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer w 1997 współtworzył Piknik Naukowy Polskiego Radia. W audycji "Twarzą w twarz" opowiada o tym, jak udało się stworzyć popularnonaukowy projekt w czasach, kiedy nauka miała charakter stricte akademicki. Nawiązuje także do swojej wieloletniej fascynacji filozofią.
Audio
  • Rozmowa z Robertem Firmhoferem o Pikniku Naukowym Polskiego Radia (Pasja życia/Jedynka)
Robert Firmhofer
Robert Firmhofer Foto: Łukasz Kowalski

Gość Jedynki, w latach 80-tych ubiegłego wieku, z niechęci do odbycia służby wojskowej wybrał się na studia do Akademii Teologii Katolickiej. Przyznaje, że historią filozofii interesował się jeszcze w podstawówce, gdzie z przyjemnością zaczytywał się w dialogach Platona. Twierdzi, że od zawsze fascynowały go egzystencjalne pytania, które często zadawali sobie ludzie dorośli. - Interesowały mnie pytania dotyczące miłości i tego, czym jest tak naprawdę dobro - mówi historyk filozofii.

W latach 90-tych ubiegłego wieku Robert Firmhofer został radiowcem, wicedyrektorem Programu Czwartego Polskiego Radia, a następnie szefem naczelnej redakcji popularnonaukowej. I współtwórcą Pikniku Naukowego Polskiego Radia. Pomysłodawcą Pikniku jest natomiast fizyk, prof. Łukasz Turski. 

Jak zaznacza Robert Firmhofer, "to był rewolucyjny pomysł na tamten czas, gdyż nauka miała charakter stricte akademicki, a popularyzacja nie była cenionym rozwiązaniem". - Prof. Łukasz Turski należał do tych osób, które uważały, że naukę trzeba było wyprowadzić na ulicę i zrobić imprezę plenerową - mówi gość Jedynki, podkreślając, że pierwsze tego typu spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. 

11 maja 2019 roku odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "My i maszyny"  na PGE Narodowym w godz. 11.00 – 20.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Pasja życia z cyklu Twarzą w Twarz 

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauk Kopernik, historyk filozofii)

Data emisji: 30.04.2019 

Godzina emisji: 23.11

K.A/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy szczegóły 23. Pikniku Naukowego. Zobacz wirtualną mapę imprezy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 22:05
Od mikroprocesorów po rakiety. Od prostych dźwigni po superkomputery. Postęp nauki pozwala nam budować coraz doskonalsze mechanizmy, dzięki którym możemy dokonywać kolejnych odkryć. Na 23. Pikniku Naukowym sprawdzimy, co łączy ludzi i maszyny.
rozwiń zwiń