more_horiz

Hipolit Cegielski - wizjoner i prekursor pracy społecznie użytecznej

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 17:15
Hipolit Cegielski był dobrze zapowiadającym się nauczycielem języka polskiego, a także greki i łaciny. Był gruntownie wykształcony. Uzyskał doktorat z filozofii i prawo nauczania w szkole. Dość nieoczekiwanie stał się przedsiębiorcą.
Audio
  • Hipolit Cegielski - wizjoner i przedsiębiorca (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)
Hipolit Cegielski
Hipolit CegielskiFoto: Wikipedia/domena publiczna

Ale wszystko się zmieniło w pamiętnym dla Wielkopolan 1846 rok w związku ze spiskiem Ludwika Mierosławskiego. Władze wykryły, że i młodzież szkolna była w tę działalność zamieszana i nakazano Cegielskiemu przeprowadzenie kontroli w mieszkaniach u tych młodych ludzi. Nie wykonał polecenia i wyleciał ze szkoły. Miał 33 lata.

Świat XIX wieku był światem rolników i maszyny wkraczały na pola uprawne. Zdecydował się więc na zbudowanie od zera własnego zakładu produkującego pługi, brony, kosy.

W 1859 roku zatrudniał 400 osób. Rozpoczął produkcję lokomobili, czyli zespołu napędowego zbliżonego do maszyny parowej. Produkował także maszyny dla gorzelni, młynów, tartaków, olejarni.

Cegielski był pierwszy i to w wielu dziedzinach. Stał się prekursorem pracy społecznie użytecznej, czyli pracy organicznej. W zaborze pruskim walka z zaborcą przybierała różne formy - to tu najsilniej pracowano nad podniesieniem poziomu życia ubogim.

Hipolit Cegielski zmarł mając 55 lat. Jego dzieło próbował kontynuować syn Stefan Cegielski, ale był to człowiek znacznie mniejszego formatu niż ojciec. W 1889 ze względu na kłopoty finansowe i strajk pracowników fabryka przestała być jego własnością, a stała się Towarzystwem Akcyjnym.

Zakład  H. Cegielski Spółka Akcyjna w Poznaniu z różnym powodzeniem działał do czasów II wojny światowej. Potem fabrykę upaństwowiono. Po restrukturyzacji od 2012 roku działa grupa kapitałowa H. Cegielski Poznań S.A, która skupia cztery spółki.

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: Dominik Górny (sekretarz zarządu Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego), redaktor Andrzej Sowa (popularyzator historii)

Data emisji: 25.09.2018

Godzina emisji: 16.42

ag

Partner cyklu

Logo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem