more_horiz

Dzieduszyccy herbu Sas. Orędownicy pracy organicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:00
XIX wiek nie zlikwidował żebractwa i biedy, ale dynamicznie rozwijające się rolnictwo znacznie ograniczyło głód u najbiedniejszych.
Audio
  • Dzieduszyccy herbu Sas (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: stux/Pixabay

To właśnie w tym stuleciu cukier przestał być rarytasem, a stał się jednym z podstawowych produktów żywieniowych - dawał szybkie kalorie. Jednym z pionierów polskiego cukrownictwa był Henryk Dzieduszycki, kiedy tylko przejął dobra wielkopolskie - Karczewo, Żytowiecko i Wielichowo - założył cukrownię. Był to rok 1834.

- Pieniędzy mu nie brakowało, ale ciągle chciał działać, tworzyć coś nowego, był aktywny - wyjaśnia historyk profesor Kazimierz Karolczak, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Cukrownia w Nowej Wsi pod Wronkami produkowała białe złoto nowoczesną metodą tzw. dyssekacyjną. Po sześciu latach działalności Henryk Dzieduszycki postanowił przenieść cukrownię do  miejscowości Tłumacz pod Stanisławowem.

Henryk Dzieduszycki nie był jedyną tak aktywną osobą w rodzinie. Równie pracowity był Juliusz Dzieduszycki, który założył własną stadninę w Jarczowcach. Przywiózł na Podole trzy niezwykłej urody klacze czystej krwi. - To fundament znanej dziś na całym świecie polskiej hodowli koni arabskich - dodaje profesor Kazimierz Karolczak.

Kolejnym, który przysłużył się pracy organicznej był Karol Dzieduszycki. Prowadził w swoim majątku hodowlę koni, urządzał wystawy rolnicze, zachęcał włościan premiami do postępu w gospodarce. W historii rodu zapisał się także Tadeusz, uczestnik powstania styczniowego, inicjator produkcji fabrycznej.

Więcej w nagraniu. Zachęcamy do posłuchania.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Gościeprof. Kazimierz Karolczak (rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), Piotr Szlanta (Uniwersytet Warszawski, "Mówią wieki")

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 16.42

abi

Partner cyklu

Logo Logo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem