X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Toeplitzowie - handlowcy i miłośnicy kina

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 17:00
Warszawska historia Toeplitzów zaczyna się w Lesznie. To stamtąd pochodził rabin Jehuda Lejb. Toeplitzowie przez wiele pokoleń byli kupcami, bankierami i przemysłowcami. To była jedna z zamożniejszych warszawskich rodzin.
Audio
  • Rodzina Toeplitzów (Bohaterowie trzech zaborów/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/f.kenanozcan

Jehuda miał dwóch synów Samuela i Mojżesza. Samuel postanowił związać swoje życie z Warszawą. Przyjechał do stolicy razem z innymi rodzinami żydowskimi, między innymi z Lewensztajnami czy Blochami.

Teodor Toeplitz studiował na politechnice w Berlinie, ale dość szybko zakończył karierę studencką. Już po roku został odstawiony na granicę Kongresówki. Za działalność socjalistyczną został wyrzucony z uczelni. - Naukę kontynuował w Antwerpii, gdzie ukończył studia handlowe, pracował w firmie zajmującej się eksportem maszyn i automobili. Ale to, co pochłaniało go najbardziej - to praca społeczna - mówi Faustyna Toeplitz-Cieślak. Marzyciela i społecznika wspierał jego brat Józef Toeplitz - prezes włoskiego banku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym prezentujemy również sylwetki kilku innych postaci z rodziny Toeplitzów.   

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

CzytaHenryk Szrubarz

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 16.44

abi/kwh


Partner cyklu


Logo Logo


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słynna rodzina Raczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 17:09
Z ducha Wielkopolanie. Arystokraci z genem społecznikowskim. To z tej rodziny wywodzą się dyplomaci, generałowie, pisarze, duchowni, prawnicy, kolekcjonerzy dzieł sztuki, politycy, ministrowie, a także prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy farmaceutycznej potęgi Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:40
Melchior Spiess był z pochodzenia Niemcem. Gdy ziemie polskie po raz trzeci podzielili między siebie zaborcy, przyjechał do Warszawy jako pruski urzędnik okupacyjny.
rozwiń zwiń