X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy wartości spajające NATO są jeszcze aktualne?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 12:00
W audycji mówiliśmy o wartościach łączących świat szeroko rozumianego "Zachodu". Pretekstem do rozmowy była 20. rocznica wejścia Polski do NATO. Czy wartości spajające Sojusz są dziś jeszcze aktualne, co łączy dwie strony Atlantyku, czy prawdą jest, że mamy do czynienia z upadkiem Okcydentu i jakie to niesie konsekwencje dla naszego kraju, naszych wartości?
Audio
  • Czy wartości spajające NATO są jeszcze aktualne? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)
NATO
NATOFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

- NATO znajduje się w pewnym przełomowym momencie i pojawia się pytanie czym NATO ma być w przyszłości. Pewne wątki wskazujące kierunek, jak NATO powinno się przekształcać pojawiły się właśnie wtedy, kiedy okazało się, że sama funkcja defensywna Sojuszu, jako obrońcy państw, które do niego należą, już nie wystarcza - mówi w audycji "Gdzie jest Pan Cogoto?" były wiceminister obrony narodowej Romuald Szeremietiew. - Pojawia się pytanie, czy NAT) nie powinno ewaluować i przekształcić się w instytucję, która będzie gwarantowała stabilizację ładu międzynarodowego, który obecnie występuje - dodaje. 

Zdaniem Miłosza Lodowskiego, publicysty i specjalisty w zakresie komunikacji, zmienia się cały charakter NATO. - Niektóre kraje uczyniły sobie z tego paktu pewnego rodzaju parawan obronny. Dzięki temu, że tam są, zwolniło to na wiele lat ich gospodarki z wydatków obronnych, co spowodowało, że zajmowali się głównie obudową czy budową swojego potencjału ekonomicznego i polityką socjalną - ocenia.

- Istotą demokracji nie jest to, że wszyscy mamy takie same interesy gospodarcze i się zgadzamy, ale istotą procesu demokratycznego jest umiejętność znalezienia kompromisu. To w Polsce musi nastąpić, również następuje w NATO czy w Unii Europejskiej - zaznacza z kolei amerykanista Artur Wróblewski. - Amerykanie byli i są potrzebni, ale należy robić polską technologię, polską naukę. Musimy sami budować własne zdolności obronne, a nie tylko ciągle od kogoś coś kupować i się o coś prosić - dodaje.

- Mam czasami takie wrażenie, że do któregoś momentu była taka wizja, że nasz rozwój gospodarczy, czyli to dogonienie cywilizacyjne Zachodu, załatwi nam wujek z Brukseli a bezpieczeństwo załatwi nam wujek z Waszyngtonu. A tak się nie da - zaznacza red. Witold Jurasz, publicysta i były dyplomata.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 


***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: Romuald Szeremietiew (były wiceminister obrony narodowej), red. Witold Jurasz (publicysta,były dyplomata), Miłosz Lodowski (publicysta, specjalista w zakresie komunikacji), Artur Wróblewski (amerykanista) 

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 15.07

kh


Czytaj także

Mariusz Błaszczak: jesteśmy jednym z liderów NATO i kształtujemy jego oblicze

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 21:32
W ramach obchodów 20. rocznicy wejścia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz 15. rocznicy dołączenia do nich Słowacji odbyły się we wtorek w Pradze konsultacje przedstawicieli resortów obrony i spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. 
rozwiń zwiń