X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Przystanek Historia" o odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 19:10
Tematem głównym pierwszej audycji było 100-lecie Konferencji wersalskiej przypomnianej przez IPN w wystawie "…Będzie wielka, albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921".
Audio
Kadr z filmu Niepodległa
Kadr z filmu "NiepodległaFoto: Sławek kasper IPN

Po odzyskaniu niepodległości nadszedł czas trudnych decyzji i próby dla narodu polskiego. Walka toczyła się nie tylko o kształt konkretnej granicy czy przynależność danego regionu, ale przede wszystkim o ducha polskiej państwowości.

Prof. Włodzimierz Suleja zwraca uwagę, że Polski by nie było, gdyby nie wysiłek własny i trzeba to mocno eksponować. - Traktat wersalski porządkował relacje zwycięskich państw Ententy z Niemcami - mówi historyk. Natomiast w przypadku Wielkopolski sankcjonował stan już istniejący, nie przesądzał, co się stanie na Śląsku, gdzie doszło do trzech powstań, nie przesądzał co będzie w odniesieniu do Warmii, Mazur i Powiśla. - Tak naprawdę dzięki Wersalowi dostaliśmy Pomorze i ten skrawek Wybrzeża bez Gdańska - mówi profesor.

Włodzimierz Suleja podkreśla, że Polska miała tylko jednego sojusznika Francję i to tylko w odniesieniu do Niemiec. Bo w przypadku innych konfliktów Francuzi popierali Czechów, a nawet Rosjan, bo mieli nadzieję na restytucję Rosji carskiej.

O walce Polaków o odzyskanie niepodległości mówi film animowany "Niezwyciężeni". - To drugi projekt w tej samej konwencji. Pierwszy film o tym samym tytule opowiada o odzyskaniu wolności w latach 1939-89 - mówi Tomasz Sikorski. Ten pierwszy odniósł sukces i do dnia dzisiejszego ma cztery miliony wyświetleń. Animowana konwencja ma pomóc w dotarciu z treściami do młodzieży.

Z kolei 11 lipca przypada 76 rocznica zbrodni wołyńskiej. Opowiadamy o ciekawym projekcie, w który zaangażowana jest młodzież z Lublina porządkująca na Ukrainie miejsca związane z tą tragiczną historią.

Polecamy także interesującą książkę Małgorzaty Winkler-Pogody „Miałam syna Emila. Wywiad rzeka z Krystyną Barchańską-Wardęcką" o Emilu Barchańskim najmłodszej ofierze stanu wojennego". Równiez informujemy o najciekawszych wydarzeniach, w tym o wystawie "Dzieje 2 Korpusu...inaczej!". Wystawa przedstawia karykatury autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, żołnierza Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa. 

Nowy cyklu "Przystanek Historia" realizowanego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Audycje będą się ukazywać na antenie radiowej Jedynki co dwa tygodnie, w środy, do grudnia br. i poświęcone będą ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

Każda audycja będzie miała formę magazynu, w którym znajdą się także: recenzja książki historycznej i zapowiedzi ciekawych wydarzeń organizowanych przez IPN.

***

Tytuł audycji: "Przystanek historia"

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Włodzimierz Suleja (dyrektor Biura Badań Historycznych IPN), Tomasz Sikorski (Biura Edukacji Narodowej IPN), dr Leon Popek (Naczelnik Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN)

Materiał reporterski: Justyna Majchrzak, Dorota Truszczak

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Traktat wersalski – powrót Polski na mapę Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 08:00
100 lat temu, 18 stycznia 1919 roku rozpoczęła się konferencja pokojowa w paryskim Wersalu, kończąca I wojnę światową. Układ na niej zawarty ustalił nowy porządek terytorialny w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat Traktatu Wersalskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 20:00
Sto lat temu, 28 czerwca 1919 roku, podpisany został w Wersalu traktat pokojowy, który - według wielu historyków - dawał Polsce wiele, lecz nie wszystko, czego żądała i to nie tylko w sprawach granicznych.
rozwiń zwiń