X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Powstania w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 20:31
Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Przy tej okazji przypominamy najważniejsze wydarzenia, patriotyzm powstańców, ich umiłowanie polskości, a także rozsądek i hart ducha, które tworzą ciągle aktualny wzorzec do naśladowania.
Audio
  • Powstania w historii Polski (Spotkania z historią/Jedynka)
.
. Foto: NAC

Powstanie Warszawskie nie byłoby możliwe, gdyby nie doświadczenia, a raczej działania poprzedników, którzy walczyli w Wielkopolsce oraz brali udział w trzykrotnych konfliktach zbrojnych na Górnym Śląsku. - Trzy powstania to były powstania nowożytne toczone w zupełnie innych uwarunkowaniach niż te powstania. (...) W powstaniach z XIX wieku były toczone w zupełnie innych warunkach politycznych i używane były zupełnie inne środki. I rzeczywiście znacznie lepiej przystawały one do tego co widzimy później w 1944 roku w Warszawie czy szerzej nawet w czasie całej akcji "Burza" - mówi dr hab. Grzegorz Bębnik. 

Wszystkie trzy Powstania Śląskie odbyły się w okresie formowania się Państwa Polskiego po I wojnie światowej. - Za sukces możemy uznać Powstanie Trzecie. Drugie te z 1920 roku gdzieś tak spychano. W moim przekonaniu ono odniosło jeszcze większy sukces niż Powstanie Trzecie, a to dlatego, że zrealizowało dokładnie 100 procent stawianych przed sobą celów - dodaje dr Bębnik z IPN.

1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Szerzej o akcji "Pokaż, że pamiętasz!"”, rekonstrukcji historycznej "Gloria Victis" - Godni Pamięci w Kielcach i o wydarzeniach upamiętniających walkę powstańców na warszawskiej Pradze mówi Sławomir Wojdat. - Od kilku lat jestem mieszkańcem warszawskiej Pragi i od kilku lat próbujemy przywrócić pamięć o Powstaniu Warszawskim na Pradze. Do tej pory mówiono, że powstanie trwało 4 dni. Formalnie tak było, ale walki toczyły się przez dłuższy czas, nawet do czasów wkroczenia wojsk sowieckich na te tereny - zaznacza prezes Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury. 

Zapraszamy również do zapoznania się z interesującą książką Doroty Skotarczak,"Otwierać, milicja! O powieści kryminalnej w PRL".  

***

Nowy cyklu "Przystanek Historia" realizowanego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Audycje będą się ukazywać na antenie radiowej Jedynki co dwa tygodnie, w środy, do grudnia br. i poświęcone będą ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

Każda audycja będzie miała formę magazynu, w którym znajdą się także: recenzja książki historycznej i zapowiedzi ciekawych wydarzeń organizowanych przez IPN.

Zapraszamy do serwisu specjalnego: powstaniewarszawskie.polskieradio.pl

. .

**

Tytuł audycji: "Przystanek historia"

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr hab. Grzegorz Bębnik (oddziałowe biuro badań historycznych IPN w Katowicach), Sławomir Wojdat (prezes Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury z warszawskiej Pragi) 

Materiał reporterski: Justyna Majchrzak, Dorota Truszczak 

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 19.07

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Traktat wersalski – powrót Polski na mapę Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 08:00
100 lat temu, 18 stycznia 1919 roku rozpoczęła się konferencja pokojowa w paryskim Wersalu, kończąca I wojnę światową. Układ na niej zawarty ustalił nowy porządek terytorialny w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat Traktatu Wersalskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 20:00
Sto lat temu, 28 czerwca 1919 roku, podpisany został w Wersalu traktat pokojowy, który - według wielu historyków - dawał Polsce wiele, lecz nie wszystko, czego żądała i to nie tylko w sprawach granicznych.
rozwiń zwiń