X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

80. rocznica wybuchu II wojny światowej a edukacja historyczna

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 19:10
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz mówi o edukacji historycznej w szczególnym momencie w naszej historii: 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Audio
  • 80. rocznica wybuchu II wojny światowej a edukacja historyczna (Przystanek historia/Jedynka)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Foto: Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

Gość audycji podkreśla znaczenie upowszechniania wiedzy o naszych dziejach, zwraca też uwagę na sposoby prowadzenia edukacji przez wystawy, wydawnictwa, prelekcje z wykorzystywaniem najnowszych środków przekazu. 

- Wszystkie oddziały IPN przygotowały 200 propozycji w bardzo różnej formie - mówi Adam Hlebowicz. M.in. dzięki współpracy IPN-u i Polskiego Radia powstał audiobook z wypowiedziami pułkownika Wacława Lipińskiego, który codziennie za pośrednictwem radia dodawał Polakom ducha we wrzesniu 1939 roku. IPN wydał tez drugi audibook z dziennikami pułkownika Lipińskiego. Każego Wacław Lipiński spisywał swe wrazenia. - Mariusz Bonaszewski przeczytał to genialnie - zachwalał dyrektor.

Ponadto w audycji: 

- Dr Maciej Korkuć opowiada o swojej książce "Walcząca Rzeczpospolita 1939-1945", która ma przybliżyć znaczenie polskiego wysiłku zbrojnego w okupowanym kraju, budowę jego struktur, walkę z Niemcami i sowietami. 

- Krzysztof Kapłon przedstawia najnowszy portal IPN https://1wrzesnia39.pl/ w dwóch wersjach językowych. Portal zawiera m.in. teksty historyków, zdjęcia, relacje świadków o polskim wrześniu 1939 roku.

- Zwracamy uwagę na ciekawe, organizowane lub współorganizowane przez IPN, wydarzenia w materiale "Było, będzie".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

***

Tytuł audycji: "Przystanek historia"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Adam Hlebowicz (Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN), Krzysztof Kapłon (IPN)

Materiały: Justyna Majchrzak i Katarzyna Seman

Data emisji: 4.09.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Józewski - malarz, polityk, działacz niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:10
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tworzył przede wszystkim pejzaże i portrety. Ale zaczynał od konspiracji, w której spędził połowę swego życia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 18:48
- To była kluczowa bitwa II Wojny Światowej. Nie Stalingrad, ale Bitwa o Anglię była najważniejsza. Gdyby Wielka Brytania ją przegrała, Hitler nie miałby już żadnego problemu z pokonaniem kogokolwiek - mówi w audycji radiowej "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie to była bitwa o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:49
Powstanie trwało 63 dni, a kampania wrześniowa w 1939 roku trwała 36 dni. - Bitwa o Warszawę była o wiele dłuższa niż wojna w 1939 roku - zwraca uwagę historyk, dr hab. Andrzej Zawistowski. Zwraca też uwagę, że Warszawa była stolicą polskiego pastwa podziemnego, więc ten zryw miał ogólnonarodowy charakter.
rozwiń zwiń