X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Więźniowie sowieckich łagrów na wystawie Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 17:09
Wystawa Kordegardy Galerii Narodowego Centrum Kultury pt. "Niepamięci", przygotowana dla upamiętnienia obchodzonej w tym roku 81. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej, to przede wszystkim artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców - więźniów sowieckich łagrów, ale też świadectwo sowieckiego bestialstwa, zaplanowanej eksterminacji narodowej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę. 
Kordegarda
KordegardaFoto: R. Zawadzki / polonika.pl

Wystawa pierwotnie była planowana na kwiecień, ale wybuch pandemii pokrzyżował plany organizatorom. Można ją było oglądać jedynie online. Teraz jest już dostępna dla publiczności. Prezentowanych jest ponad 60 prac więźniów sowieckich łagrów, rysunków, akwarel, grafik. Autorami jest dziewięciu artystów, wśród nich Józef Czapski. Aż pięciu z autorów tych dzieł, w tym Józef Czapski, cudem przeżyło łagry. Wszystkie prace ocalałe z obozów, mają niewątpliwie dużą wartość artystyczną i historyczną. Wystawa "Niepamięci" prezentuje prace artystów - polskich żołnierzy, więzionych w łagrach Starobielska, Kozielska, Pawliszczewa Boru, Griazowca, Komi i Peczory.

Posłuchaj
48:01 2020_09_27 17_08_09_PR1spacer_z_kulturą.mp3 Wystawa prac więźniów sowieckich łagrów (Spacer z kulturą/Jedynka)

Kuratorka wystawy Katarzyna Haber przyznaje, że o większości twórców nic nie wiemy, albo ich nazwiska nie przedostały się do masowej świadomości odbiorców. - Oni zostali po wojnie na zachodzie i ich nazwiska nie funkcjonowały w obiegu - wyjaśnia. Wśród tematów przeważają portrety współwięźniów i scenki rodzajowe. Wiele tu architektury, choć przeważają portrety współwięźniów i scenki rodzajowe. Artyści dokumentują autentyczne wydarzenia, rejestrują momenty normalności. Wystawa będzie czynna do 11 października 2020 r.

NCKultury/Youtube

Posłuchaj całej audycji, w której również:

40-lecie Solidarności. NCK jest ogólnopolskim koordynatorem jubileuszu 40-lecia Solidarności. W ramach obchodów  wiele inicjatyw. Wspominamy o dwóch: o wystawach w formie komiksów oraz muralach.

Zapowiedź III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, 20-28 listopada 2020 Warszawa. Eufonie to festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodniej. - Tegoroczny temat to "romantyzm" - mówi Ewa Bogusz-Mur, dyrektor Narodowej Orkiestry Polskiego Radia. Podkreśla, że festiwal pozwala odkryć nowe brzmienia muzyki, czy nowych artystów. Zauważa, że region Europy Środkowo-Wschodniej jest bogaty, jeśli chodzi o twórczość, a z różnych powodów nie był znany.

. .

Przewodniczący Rady Programowej, dr Mieczysław Kominek wyjaśnia, że składy symfoniczne będą ograniczone z uwagi na ograniczenie pandemiczne. Ale będą występowały mniej liczne zespoły np. kwartety, a także soliści. Zaś dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski zapewnia, że festiwalowych występów będzie można również słuchać online..

W cyklu "Kultura w sieci" prezentacja wybranych przedsięwzięć dofinansowanych przez NCK.

Wsparcie dla Białorusi - fragment reportażu (z wypowiedziami artystów), autorstwa Antoniego Rokickiego ze studia reportażu PR, zrealizowanego za kulisami koncertu 11.09

10 września w Warszawie odbył koncert z okazji 85 urodzin Ernesta Brylla poety, pisarza, tłumacza, krytyka filmowego i dyplomaty.  Wydarzenie miało odbyć się w marcu, kiedy wypadają urodziny jubilata, ale przesunięto je z powodu pandemii. Projekt "Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony autorstwa Ernesta Brylla" dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Ponadto w audycji:

Książki NCK, zagadka w konkursie sms dla słuchaczy, zapowiedź imprezy "Muzyka wolności" - o historii jazzu w Polsce, o Forum "Pracuj w kulturze", o trwającym do 15 października naborze do programu stypendialnego Gaude Polonia oraz o naborze do jesienno-zimowej edycji programu "Praktykuj w kulturze".

Audycja we współpracy z Narodowym Centrum Kultury

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Data emisji: 37.09.2020

Godzina emisji: 17.08

ag


Czytaj także

"Połączenie koncertu i pokazu tańca współczesnego". Bovska o projekcie "Sorrento Performance"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 13:59
Projektuje, ilustruje, ale my głównie znamy ją jako wokalistkę. Skończyła Uniwersytet Muzyczny i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Pod koniec kwietnia wydała swój czwarty album studyjny, a teraz przygotowuje dla nas spektakl "Sorrento Performance". Gościem audycji "Kultura przy kawie" była Magda Grabowska-Wacławek, czyli Bovska.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Gramy w sercach ludzi” – reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 14:25
Wiele krajów na świecie okazuje solidarność z protestującymi Białorusinami, organizując różnego rodzaju demonstracje, marsze, a także wydarzenia kulturalne. Jak muzyka łączy sąsiednie narody? 
rozwiń zwiń