more_horiz

Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 18:00
Od 2016 roku w drugim tygodniu maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kierowców Zawodowych. Dotyczy on nie tylko najczęściej kojarzonych z tym zawodem kierowców ciężarówek, ale także kierujących autobusami, busami oraz taksówkarzy czy kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?
Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?
Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?Foto: Shutterstock/Aleksandar Malivuk
  • Międzynarodowy Dzień Kierowców Zawodowych dotyczy kierowców nie tylko ciężarówek, ale także autobusów, busów, taksówek. 
  • Eksperci przekonują, że kierowcy zawodowi powinni podnosić swoje umiejętności w Ośrodkach Doskonalenia Jazdy. 
  • Zdrowie kierowcy zależy od sposobu odżywiania oraz regularności snu.

Święto Kierowców Zawodowych utworzono z inicjatywy IRU, czyli Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego (International Road Transport Union) w 2016 roku. 

Zachowania utrudniające prace kierowcom 

Marcin Żabicki, dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, przedstawia, jakie zachowania innych użytkowników dróg najbardziej utrudniają pracę kierowcom autobusów, tramwajów i mogą zaszkodzić pasażerom. - W przypadku tramwaju jednym z największych wyzwań jest sytuacja, w której pojawia się konieczność gwałtownego hamowania, ponieważ jest to ogromna masa i czas hamowania wydłuża się, co dosyć często kończy się kolizją lub potrąceniem pieszego - podkreśla. - Z autobusami jest trochę inaczej, ponieważ kierowca ma możliwość mocniejszego czy efektywniejszego hamowania, ale wiąże się to często z niebezpieczeństwem dla pasażerów, którzy znajdują się wewnątrz pojazdu - dodaje. 

Według ostatnich statystyk wypadkowych ok. 60 proc. zdarzeń stanowią przewrócenia pasażerów wewnątrz autobusów. - Tak się dzieje nie dlatego, że kierowca miał kaprys i zahamował, tylko w sytuacji, gdy ktoś zajechał drogę albo w ryzykowny sposób zbliżył się do autobusu - tłumaczy ekspert. 

Zdaniem Marcina Żabickiego największym problemem w przypadku kierowania większym pojazdem jest skręcanie lub zmiana pasa ruchu. - W lusterku wstecznym, szczególnie prawym, nie zawsze widzimy chodnik i ścieżkę rowerową - zaznacza. 

Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?

Maciej Gleixner z Grupy Cargo Jaworzno przekonuje, że kierowcy zawodowi powinni podnosić swoje umiejętności w Ośrodkach Doskonalenia Jazdy. - Po szkoleniu dajemy takie zalecenia, na co powinno się zwrócić uwagę, np. kręcenie kołem kierownicy, jak dobrze siedzieć w samochodzie, jak prawidłowo zapiąć pas - przyznaje. - Te elementy techniki jazdy można sobie na co dzień ćwiczyć w domu, ale na bardziej specjalistyczne ćwiczenia, związane m.in. z zachowaniem samochodu w sytuacji ekstremalnej, zapraszamy do Ośrodków Doskonalenia Jazdy. Jest ich około 30, przynajmniej jeden w województwie - podkreśla gość Jedynki. 

Ekspert zwraca uwagę, że ćwiczenia w wyspecjalizowanych ośrodkach mają na celu także walkę z nawykami związanymi z pracą "za kółkiem". - W ośrodkach można się nauczyć, jak wykorzystywać systemy bezpieczeństwa w samochodzie. Jesteśmy w stanie np. stworzyć zimę w lecie i sytuację, w której samochód wpada w poślizg - wyjaśnia Maciej Gleixner. 

Posłuchaj
10:53 _PR1_AAC 2022_05_13-17-13-17.mp3 Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności? (Bezpieczna Jedynka/Jedynka)

 

Czytaj również:

Jak zadbać o odpoczynek?

- Prowadzenie pojazdu to dla niektórych pasja, a dla innych niełatwy zawód wiążący się z kilkutygodniowymi wyjazdami. Do takiej pracy trzeba się odpowiednio przygotować - mówi Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego. - IDT radzi, by taki kierowca był wypoczęty przed podróżą, a w trakcie robił kilkunastominutowe przerwy, nawet jeśli nie odczuwa zmęczenia. Niestety kierowcy zawodowi nie mają komfortu robienia tak częstych przerw - dodaje. 

Zdrowie kierowcy zależy od sposobu odżywiania oraz regularności snu. - Pozycji siedzącej zawsze najlepiej będzie służyć lekka dieta, która nie będzie kaloryczna. Najlepszym rozwiązaniem jest konsumowanie posiłków co kilka godzin, częściej, ale mniej obfitych - zaznacza Mikołaj Krupiński. - Aktywność fizyczna jest także dobrym rozwiązaniem, ale nie odmawiałbym snu, ponieważ dzięki niemu szybciej się regenerujemy i uzupełniamy deficyty - stwierdza ekspert. 

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn 

Goście: Marcin Żabicki (dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej), Maciej Gleixner (Grupa Cargo Jaworzno), Mikołaj Krupiński (Instytut Transportu Drogowego)

Data emisji: 13.05.2022 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Zobacz także

Zobacz także