more_horiz

Czarnek: MEiN pracuje nad programami wspomagającymi dzieci i młodzież po powrocie do nauki stacjonarnej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 15:30
- Pracujemy nad czterema programami wspomagającymi dzieci i młodzież tuż po pandemii koronawirusa, tuż po powrocie do szkół. Epidemia koronawirusa generowała problemy w czterech obszarach. Pierwszym jest psychologiczny - w tym obszarze odbieramy wiele sygnałów od przychodni psychologicznych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekFoto: twitter.com/@MEIN_GOV_PL
nauka zdalna 1200 shutterstock.jpg
Nauczanie zdalne przedłużone. Uczniowie nie wrócą do szkół przez co najmniej dwa tygodnie

- To przede wszystkim kwestia dokładnego zdiagnozowania sytuacji. Jesteśmy w kontakcie z naukowcami z polskich uczelni, którzy opracowują dla nas program (sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki) badania uczniów i ich zachowań zaraz po pandemii koronawirusa, po powrocie do szkół. Po to, żeby ta diagnoza kierowała uczniów do odpowiednich specjalistów. To współpraca pomiędzy uczelniami wyższymi a szkołami podstawowymi - mówił szef resortu na antenie radiowej Jedynki.

Czytaj także:

- Drugim sektorem jest ten dotyczący zdrowia i kondycji fizycznej uczniów. Jestem po spotkaniach z rektorem i specjalistami Akademii Wychowania Fizycznego, którzy mają swoją diagnozę - otóż ta krzywa otyłości wśród polskich dzieci i młodzieży dramatycznie rośnie - przyczyniła się do tego m.in. pandemia, a co za tym idzie brak ruchu. Za chwilę zaproponujemy dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży we wszystkich gminach - po to, by wyciągnąć najmłodszych sprzed komputerów - tłumaczył Przemysław Czarnek. - Będą to zajęcia na tyle atrakcyjne, żeby zachęcić młodzież - dodał.

dzieci_free_szkoła_1200.jpg
Czarnek: przygotowujemy się na pięć wariantów nauki w szkołach
Posłuchaj
35:23 [PR1] PR1 (mp3) 31 styczeń_2021_01_31-15-08-09_for_media.mp3 Przemysław Czarnek o czterech filarach powrotu uczniów do szkół (W otwarte karty/Jedynka)

Program badania wzroku dzieci

Minister edukacji i nauki podkreślił, że "trzecim filarem jest sektor okulistyczny". - Z panem prof. Robertem Rejdakiem, szefem Kliniki Okulistycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowujemy program pilotażowego badania wzroku dzieci. Zdaniem specjalistów z zakresu okulistyki mamy obecnie epidemię krótkowzroczności. Trzeba wyedukować inne sposoby zachowania, aby pozbyć się tego problemu - tłumaczył.

Jak zaznaczył szef resortu, zdaniem specjalistów problem krótkowzroczności pogłębia nie tylko zbyt częste i niewłaściwe korzystanie z urządzeń elektronicznych, ale i przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych.

- Czwarty sektor to dodanie nowych zajęć z poszczególnych przedmiotów - już po powrocie do szkół. Nieobowiązkowych, ale dobrze rozpropagowanych i przygotowanych. Dzięki temu uczniowie będą mogli nadrabiać te ewidentne straty i zaległości, które w wyniku nauki zdalnej wystąpiły - powiedział.

***

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 15.08

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem