more_horiz

Czy 1 września uczniowie wrócą do szkół w trybie stacjonarnym? Szef MEiN wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 16:47
- Szykujemy się do powrotu do szkoły 1 września w trybie stacjonarnym, ale trzeba mieć przygotowane i inne rozwiązania, na wypadek gdyby czwarta fala pandemii pokrzyżowała te plany - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek Foto: PAP/Roman Zawistowski
książki.jpg
"Wzór wynosi się z domu". Dyrektor NCK o czytelnictwie w Polsce

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaznaczył w Programie 1 Polskiego Radia, że coraz więcej osób jest zaszczepionych, w dużej mierze ze szczepień skorzystało środowisko nauczycielskie, jednak trudno ocenić, jak będzie rozwijała się sytuacja w związku z pojawianiem się odmiany Delta. Stąd trzeba brać pod uwagę i inne ewentualne możliwości, np. tryb hybrydowy, a resort musi mieć przygotowane odpowiednie rozwiązania.

Jednak obecnie, jak podkreślił gość Jedynki, ministerstwo przygotowuje się do powrotu do nauki w trybie stacjonarnym, bo na ten moment nic mu nie zagraża.


Posłuchaj
24:45 _PR1_AAC 2021_07_04-15-08-22.mp3 Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w audycji "W otwarte karty" (Jedynka)

Religia i etyka

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że w najbliższych tygodniach pojawią się przepisy przywracające obowiązek wyboru między religią a etyką. Przypomniał, że religia nie jest przedmiotem obowiązkowym. Podkreślił, że nigdy takim nie będzie.

Przemysław Czarnek mówił w audycji "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia, że trwająca od kilkunastu lat sytuacja, kiedy można nie chodzić ani na religię, ani na etykę, upośledza rolę szkoły. Minister wyjaśnił, że wprowadzenie możliwości niewybierania niczego powoduje ograniczenie funkcji wychowawczej szkoły.

- To jest w naszym przekonaniu absolutnie niewłaściwe, dlatego chcemy wrócić do tego, co było kilkanaście lat temu w polskiej szkole - czyli jeśli ktoś nie chciał chodzić na religię - bo przecież nie musi, bo religia nie jest i nie będzie obowiązkowa - to będzie chodził na etykę - powiedział minister.

Szef resortu edukacji i nauki dodał, że przepisy dotyczące powrotu do obligatoryjnego wyboru między religią a etyką pojawią się w najbliższych tygodniach, ale dojście do pełnego wprowadzenia obowiązku w życie zajmie kilka lat. Tłumaczył, że wynika to przede wszystkim z tego, że na chwilę obecną nie ma wystarczającej liczby etyków, którzy mogliby uczyć. Według szacunków brakuje około kilkunastu tysięcy nauczycieli tego przedmiotu.

Przemysław Czarnek mówił, że przygotowanie do nauczania etyki w ramach studiów podyplomowych resort zlecił za ich zgodą kilku ośrodkom akademickim w różnych częściach Polski. Wykształcenie w tym kierunku będzie można zdobyć między innymi na Uniwersytecie Szczecińskim, Wrocławskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie czy Akademii Ignatianum w Krakowie.

Zmiany w prawie oświatowym

Gość Jedynki był pytany o projekt zmian w prawie oświatowym. - Gotowy projekt reformy, dotyczący narzędzi, które będą miały kuratoria, jest zupełnie oczywisty. Kurator nie będzie miał większości również po reformie w komisjach konkursowych, nie będzie samodzielnie wybierał dyrektora, nie będzie zwalniał dyrektora, kiedy będzie chciał. Będzie miał narzędzia do tego, żeby w szkole przestrzegano prawa oświatowego. Jeśli się go przestrzegać nie będzie, będzie mógł wyciągać konsekwencje, ale tylko wówczas. Żadnego dyktatu, żadnej dobrowolności i działania oderwanego od stanu faktycznego i prawnego - powiedział.

- Kurator, który jest organem nadzoru pedagogicznego, uzyska tylko i wyłącznie narzędzie, w którym ten nadzór pedagogiczny będzie skuteczny, bo państwo musi być skuteczne - mówił.

Gość Jedynki komentował także sytuację w obozie Zjednoczonej Prawicy. 

Gorąco zachęcamy do wysłuchania rozmowy.


***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Gość: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Data emisji: 04.07.2021 

Godzina emisji: 15.08

***

Jedynka/PAP/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem