more_horiz

Elektrownia jądrowa w Polsce. Jacek Sasin mówi o "pokaźnym udziale kapitału amerykańskiego"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 16:21
- Przewidujemy, że w 2033 r. zostanie oddany pierwszy blok elektrowni jądrowej. Otrzymałem zapewnienie o pokaźnym udziale kapitału amerykańskiego w tej inwestycji. Mówimy tu o kwocie rzędu miliarda dolarów - powiedział w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. 
W 2033 r. powstanie pierwszy blok jądrowy w Polsce - powiedział Jacek Sasin
W 2033 r. powstanie pierwszy blok jądrowy w Polsce - powiedział Jacek SasinFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W połowie lutego KGHM podpisał z NuScale umowę ws. rozpoczęcia prac nad wdrożeniem reaktorów modułowych SMR w Polsce. Gość radiowej Jedynki, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, uznał to za "kulminacyjny punkt" swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. 

- W tej chwili mamy umowę, która mówi o pierwszej fazie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Uruchomienie pierwszego reaktora nastąpi w 2029 r. - podkreślił wicepremier. 

Zwrócił uwagę, że kontrakt KGHM-NuScale to niejedyna tego typu inicjatywa w ostatnim czasie. - Także Orlen kilka miesięcy temu zawarł porozumienie z firmą Synthos Green Energy, które przewiduje budowę jednego reaktora. Powstanie on do końca lat 20. - przypomniał Jacek Sasin. 

Miliard dolarów na elektrownię w Polsce

Minister aktywów państwowych był pytany o perspektywę budowy elektrowni jądrowej w Polsce. - Przewidujemy, że w 2033 r. zostanie oddany pierwszy blok elektrowni jądrowej - odpowiedział. - Obecnie jesteśmy na etapie wskazania modelu finansowania, zależy nam - i nie ukrywamy tego - żeby to była wspólna inwestycja polsko-amerykańska, żeby USA dostarczyły nie tylko technologię, ale także kapitał - powiedział.

Otrzymałem zapewnienie o pokaźnym udziale kapitału amerykańskiego w budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Mówimy tu o kwocie rzędu miliarda dolarów - poinformował wicepremier. Dodał, że jeszcze w tym roku zostanie wskazany ostateczny wykonawca, dostarczyciel technologii po stronie amerykańskiej. 

Gość programu "W otwarte karty" zaznaczył także, że "kapitał amerykański jest Polsce potrzebny z powodów geostrategicznych, politycznych". 

Transformacja energetyczna 

Jacek Sasin podkreślił, że po transformacji energetycznej "najbardziej stabilnym źródłem energii dla Polski będzie energetyka jądrowa". Jak zauważył, "gaz podlega ogromnym wahaniom cenowym i jest podatny na manipulacje". 

- W Polsce nie da się zastąpić energetyki węglowej innymi formami energii - tak aby zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne - bez udziału komponentu jądrowego - zaznaczył minister aktywów państwowych. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
36:13 _PR1_AAC 2022_02_20-15-08-06.mp3 Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin o budowie elektrowni jądrowej w Polsce (W otwarte karty/Jedynka)

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)

Data emisji: 20.02.2022

Godzina emisji: 15.10

kp

Zobacz także

Zobacz także