more_horiz

Jakub Kumoch: zasługą Polski jest to, że Zachód stanął po stronie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 17:10
- Polska od samego początku wierzyła, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją i że powinna ją wygrać przy dużej mobilizacji. Prezydent Andrzej Duda przekonywał do tego wielu przywódców państw zachodnich - mówił w audycji "W otwarte karty" Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. 
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w WarszawieFoto: Marcin Obara/PAP

Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy 

6 i pół miliarda dolarów pomocy zadeklarowali uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy, zorganizowanej przez Polskę i Szwecję, która odbyła się w Warszawie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu, wygłoszonym zdalnie podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie podkreślił, że ukraińskie władze przygotowują wielki plan odbudowy kraju po wojnie i powiedział, że warszawska konferencja świadczy o tym, iż Ukraina i wolny świat są na drodze do wspólnego zwycięstwa. - Ukraińcy obronili swoje państwo, ale obronili także Europę. My dalej wierzymy, że ta wojna jest wygrana i że Zachód stanął po stronie Ukrainy to jest w dużej mierze zasługa państwa polskiego, które od samego początku przekonywało Zachód do tego - podkreślał Jakub Kumoch. 

Czy konferencja donatorów była przełomem? Zdaniem szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, dzięki realnemu wsparciu Ukraina nie czuje się osamotniona w toczącej się wojnie. - Ludziom broniącym własnego kraju nigdy nie można dać odczuć, że są osamotnieni i Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina nigdy w tym konflikcie nie czuła się samotna - wyjaśnił gość Jedynki. 

Przyjaźń między prezydentami Polski i Ukrainy 

Jakub Kumoch w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsberg zaznaczył, że Polska i Ukraina są narodami bratnimi, mimo trudnych momentów w historii obu krajów. - Rozumiemy się lepiej niż Ukraińców zrozumieliby państwa zachodnie, ponieważ my patrzyliśmy na Ukrainę z bliska, na państwo, które jest w stanie wojny od 2014 roku i my tę wojnę uznawaliśmy - wyjaśnił. - W ciągu ostatnich 8 lat wszyscy, którzy wstąpili w szeregi armii ukraińskiej doskonale zdawali sobie sprawę, że przystępują do armii państwa, które jest w konflikcie zbrojnym. Wszyscy oni musieli być zdeterminowani i gotowi do największych poświęceń dla swojego kraju - ocenił. 

Gość audycji zwrócił uwagę na przyjaźń łączącą prezydentów Andrzeja Dudę oraz Wołodymyra Zeleńskiego, która trwa od dawna. - Liczne rozmowy nam pokazały i jego skalę determinacji i skalę determinacji ludzi prezydenta Ukrainy. Pozwoliły na bardzo daleko idące porozumienie co do celów polityki wobec Rosji. Andrzej Duda był informowany na bieżąco i to często przez prezydenta Zełenskiego. Mamy też bardzo dobre rozeznanie na Ukrainie z racji działalności dyplomatycznej - przyznał Jakub Kumoch. 

Stosunki polsko-litewskie 

W czwartek, 5 maja, prezydent Andrzej Duda wziął udział  w uroczystym otwarciu gazowego interkonektora Polska-Litwa. Prezydent podkreślił, że otwarcie internkonektora gazowego na Litwie to jeden ze znaków doskonałych relacji polsko-litewskich. Podkreślił, że jednym z celów powstania połączenia gazowego jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego całego regionu.

Na wspólnej konferencji z prezydentami Litwy, Łotwy i unijną komisarz do spraw energii prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że Polskę i Litwę łączą obecnie wyjątkowo dobre relacje. "Nasza obecność tutaj jest widocznym znakiem jakości relacji pomiędzy Polską a Litwą. Można też powiedzieć, że to symbol relacji pomiędzy narodami, między Polakami i Litwinami, jak również wyraźny symbol naszych relacji z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą" - podkreślił prezydent Andrzej Duda.


- Otwarcie gazowego interkonektora jest częścią szerszego projektu i wizji prezydentów Polski i Litwy. To też jest bardzo ciekawa przyjaźń polityczna, dająca długie rezultaty, zwłaszcza, że prezydent Litwy Gitanas Nauseda zdecydował się o podpisaniu ustawy o polskich nazwiskach, która niewątpliwie była dla niego trudna - ocenił Jakub Kumoch. 


Posłuchaj
39:10 Jedynka/W otwarte karty 8.05.2022.mp3 Jakub Kumoch o aktywności prezydenta Andrzeja Dudy na arenie międzynarodowej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę (W otwarte karty/Jedynka)

 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jakub Kumoch (szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy)

Data emisji: 8.05.2022 r. 

Godzina emisji: 15.09

IAR/ans

Zobacz także

Zobacz także