more_horiz

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: mamy jedne z najtańszych paliw w Europie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 16:50
- W Polsce mamy jedne z najtańszych paliw w Europie - ocenił na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, jest tak między innymi dzięki obniżeniu akcyzy przez rząd oraz zbilansowanym działaniom władz spółki.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: mamy jedne z najtańszych paliw w Europie
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: mamy jedne z najtańszych paliw w EuropieFoto: Fotokon/Shutterstock

- To nie ja - Daniel Obajtek - ani pan premier Mateusz Morawiecki jesteśmy odpowiedzialni za dzisiejsze ceny paliw w Polsce i w Europie. Pragnę zaznaczyć, że odpowiedzialnym za to jest prezydent Rosji Władimir Putin, który zaatakował suwerenne państwo - Ukrainę - podkreślił na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dodał, że na ceny paliw ma wpływ także wiele innych czynników, między innymi cena baryłki ropy na światowych rynkach. Jak tłumaczył gość audycji, obecnie wynosi ona 112 dolarów, przy kursie dolara 4,42 złotego. Rok temu kurs dolara wynosił około 3,60 złotego, a baryłka kosztowała poniżej 80 dolarów.

- My w Polsce mamy jedne z najtańszych paliw w Europie i to jest fakt. Wiem, że opozycja powie o sile nabywczej pieniądza, ale nikt dziś nie kupuje ropy na zasadzie siły nabywczej pieniądza. Dziś ropa jest indeksowana na giełdach, ma określone parametry cenowe i to niezależnie od tego, kto, w jakim kraju i ile zarabia - wyjaśnił.

Ceny paliw w Polsce

Gość audycji dodał, że na aktualne ceny paliw wpłynęły także decyzje rządu, takie jak na przykład obniżenie akcyzy. - Ale to jest również duża zasługa Orlenu, ponieważ odpowiednio zbilansowaliśmy działania i mogliśmy sobie pozwolić, by te ceny paliw stabilizować - dodał.

- Wiem, że paliwa są drogie i nie ukrywamy tego - każdy widzi jakie są ceny. Ale proszę zobaczyć, my nie jesteśmy gospodarką oderwaną od rzeczywistości, proszę zobaczyć na ceny w innych krajach - zaznaczył.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
38:00 PR1_mp3 2022_05_22-15-08-16.mp3 Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: mamy jedne z najtańszych paliw w Europie (W otwarte karty/Jedynka) 

***

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 15.08

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem